14 ure gelede
Corona-virus in SA
son covid-19 logo
Covid-19 Update  ~ 

VIR meer oor Covid-19 in Suid-Afrika besoek ook SAcoronavirus.

Bevestigde gevalle: 1 613 728

Sterftes: 55 210

Herstelsyfer: 1 524 352

Toetse gedoen: 11 115 048

Entstowwe uitgevoer: 478 733

Jongste Covid-19 syfers in Suid-Afrika

Bevestigde gevalle per provinsie:

  • Gauteng: 434 597
  • KwaZulu-Natal: 338 029
  • Wes-Kaap: 289 786
  • Oos-Kaap: 196 592
  • Vrystaat: 94 621
  • Mpumalanga: 79 950
  • Noordwes: 71 053
  • Limpopo: 64 449
  • Noord-Kaap: 44 651
  • Onbekend: 0

Recoveries:

  • Gauteng: 416 051
  • KwaZulu-Natal: 321 777
  • Wes-Kaap: 275 600
  • Oos-Kaap: 184 612
  • Vrystaat: 84 976
  • Mpumalanga: 77 429
  • Noordwes: 64 489
  • Limpopo: 61 718
  • Noord-Kaap: 37 700

Covid-19 verwante sterftes:

  • Wes-Kaap: 11 709
  • Oos-Kaap: 11 615
  • Gauteng: 10 875
  • KwaZulu-Natal: 10 459
  • Vrystaat:  4 018
  • Limpopo: 2 336
  • Noordwes: 1 798
  • Mpumalanga: 1 421
  • Noord-Kaap: 979
Covid-19 syfers in die Wes-Kaap

Teen 13:00 op 16 Mei was daar ná 1 583 107 toetse in die Wes-Kaap altesaam 290 090 bevestigde gevalle (185 meer as die vorige dag) met 11 709 sterftes en 275 405 pasiënte wat herstel het.

  • Tygerberg: 30 423 met 28 882 herstel
  • Metro-Suid: 29 855 met 28 368 herstel
  • Metro-Wes: 29 451 met 28 162 herstel
  • Metro-Oos: 26 841 met 25 398 herstel
  • Metro-Noord: 19 073 met 18 175 herstel
  • Mitchells Plain: 17 515 met 16 579 herstel
  • Klipfontein: 17 097 met 15 980 herstel
  • Khayelitsha: 12 169 met 11 505 herstel
  • George: 12 143 met 11 592 herstel
  • Drakenstein: 11 481 met 10 881 herstel
  • Breedevallei: 9 059 met 8 552 herstel
  • Mosselbaai: 7 522 met 7 224 herstel
  • Stellenbosch: 6 758 met 6 386 herstel
  • Witzenberg: 5 042 met 4 798 herstel
  • Overstrand: 5 056 met 4 858 herstel
  • Knysna: 4 848 met 4 671 herstel
  • Swartland: 4 736 met 4 513 herstel
  • Theewaterskloof: 4 718 met 4 521 herstel
  • Langeberg: 4 298 met 4 094 herstel
  • Saldanhabaai: 4 200 met 3 971 herstel
  • Oudtshoorn: 4 126 met 3 779 herstel
  • Bitou: 2 797 met 2 662 herstel
  • Bergrivier: 2 294 met 2 155 herstel
  • Matzikama: 2 190 met 2 018 herstel
  • Hessequa: 1 974 met 1 863 herstel
  • Beaufort-Wes: 1 938 met 1 790 herstel
  • Swellendam: 1 753 met 1 685 herstel
  • Agulhas: 1 681 met 1 584 herstel
  • Cederberg: 971 met 900 herstel
  • Kannaland: 907 met 847 herstel
  • Laingsburg: 270 met 251 herstel
  • Prins Albert: 258 met 245 herstel

Nie toegeken nie: 3 583 met 3 453 herstel

Bron: Wes-Kaapse regering

LEVEL-1 MOET EN MOENIES

VLAK-1 van die lockdown tree Vrydag, 2 April 2021 om 00:00:01 in werking.

Enigeen wie die regulasies oortree, kan beboet word of tronkstraf van ses maande opgelê word.

Hier is wat jy mag en nie mag doen nie.

Beweging van persone:

Alle persone is beperk tot hul huise tussen 00:00 en 04:00 met die uitsondering van gevalle waar die persoon ‘n permit het om ‘n diens te lewer of op ‘n veiligheids- of mediese noodgeval reageer.

Verpligte protokol in die publiek:

  • Dit is verpligtend om 'n masker in die publiek en openbare vervoer, asook publieke gebou te dra - met 'n tronkstraf van tot 6 maande of 'n boete of albei indien jy nie een dra nie.
  • Strande, damme en riviere is oop vir die publiek met gesondheidsmaatreëls wat gehoorsaam moet word.

Begrafnisse:

  • Slegs 100 persone mag ‘n begrafnis bywoon met geen nagwake. Tydens ‘n begrafnis moet elke persoon ‘n masker dra en die gesondheidsmaatreëls gehoorsaam. Geen nagwake en "after-tears" mag gehou word nie.
  • Begrafnisse mag nie langer as 2 uur wees nie.

Verkoop en vervoer van alkohol:

  • Alkoholverkope word toegelaat by gelisensieerde handelaars, soos toegelaat deur gelisensieerde handelsure, om daar geniet te word by plekke soos restaurante; shebeens en pubs.
  • Alkoholverkope word nie toegelaat deur gelisensieerde handelaars om by die huis te drink nie op Vrydag 2 April, Saterdag 3 April, Sondag 4 April en Maandag 5 April 2021.
  • Die vervoer van alkohol word toegelaat.

Byeenkomste:

  • Geloofs-, sosiale en politieke byeenkomste word toegelaat met nie meer as 250 mense vir binne 'n vertrek en nie meer as 500 mense buite nie.
  • Streng gesondheid-en-veiligheidsmaatreëls moet ook gehoorsaam word

Vervoer:

  • ‘n Bestuurder, eienaar of operateur mag nie ‘n persoon in die voertuig sonder ‘n masker toelaat nie
  • Internasionale reis word vanaf 1 Oktober toegelaat, met maatreëls.

'n Lys van lande wat toegelaat word sal gepubliseer word,

Internasionale reise word slegs deur die hoofgrense of OR Tambo Internasionaal, Kaapstad Internasionaal, King Shaka Internasionaal, Lanseria Internasionaal en Kruger Mpumalanga Internasionaal toegelaat.

Reisigers moet 'n bewys van negatiewe corona-virus toets toon of sal op hul eie onkoste in kwarantyn geplaas word

  • Alle reisigers moet die Covid-19 alert level-app aflaai.

Ekonomiese-sektor:

  • Besigheid wat oop is met meer as 100 werknemers op een vloer, moet waar dit moontlik is voorsiening maak om die aantal werknemers op enige tyd te verminder.
  • Relevante gesondheidsmaatreëls vir persone werksaam by private wonings moet nagekom word.
  • Werkgewers moet toepaslike maatreëls implementeer vir werknemers ouer as 60 of diegene met onderliggende siektes.
  • Konstruksie, vervaardiging, besigheid en finansiële dienste-maatskappye met meer as 500 werknemers moet voldoen aan die toepaslike sektor of werksplek-reëling.
  • Die aantal persone wie toegelaat word by hotelle, gastehuise, B&B, resorts mag nie meer as 50% van die beskikbare verblyf wees nie.
                  HULP MET UIF EN ANDER EISE

                  WES-KAAP

                  • Bellville: Thozama Ngonyama [082 438 6975] thozama.ngonyama@labour.gov.za
                  • Cape Town: Bhele Mzinyati [076 879 3477] bhele.mzinyati@labour.gov.za
                  • Mitchells Plain: Karen Fuller [072 560 2721] karen.fuller@labour.gov.za
                  • Paarl: Rozetta Van Wyk [082 888 3342] rozetta.vwyk@labour.gov.za
                  • Somerset West: Zulaigha Smith [082 796 1849] zulaigha.smith@labour.gov.za
                  • Vredenburg: Evril Adams-August [082 908 2173] evril.adams-august@labour.gov.za
                  • Worcester: Tembekile Hoza [082 384 1505] tembekile.hoza@labour.gov.za
                  • Beaufort West: Hlanganisa Dalasile [072 354 8659] hlanganisa.dalasile@labour.gov.za
                  • George: Timoti Nyakaza [082 806 8044] timoti.nyakaza@labour.gov.za
                  • Knysna: Sulette Cronje [082 459 9615] sulette.cronje@labour.gov.za
                  • Mossel Bay: Gerhard Janse Van Rensburg [082 294 5678] gerhard.jansevrensburg@labour.gov.za
                  • Oudtshoorn: Denver Siebritz [082 301 6447] denver.siebritz@labour.gov.za

                  OOS-KAAP

                  • Port Elizabeth / Uitenhage / Graaf Reinet / Grahamstown / Cradock: Erna Terblanche [082 800 5163] erna.terblanche@labour.gov.za
                  • East London/ King Williamstown/ Queenstown/ Aliwal North/ Fort Beaufort: Zukiswa Soldaat [066 480 0062] zukiswa.soldaat@labour.gov.za
                  • Transkei: Ntombomzi Dlova [066 480 0060] ntombomzi.dlova@labour.gov.za
                  • Welkom/ Kroonstad/ Sasolburg: Pitso Potsane [063 693 7183] pitso.potsane@labour.gov.za 0f Zinhle Mzila [083 635 2301] Zinhle.Mzila@labour.gov.za
                  • Bloemfontein/ Botshabelo/ Petrusburg/ Zastron: Tsietsi Mosothoane [076 981 0324] tsietsi.mosothoane@labour.gov.za of Corne van Nieker [082 563 2403] corne.vanniekerk@labour.gov.za
                  • Bethlehem/ Phuthaditjhaba/ Ficksburg/ Harrismith: Tebogo Mogotlane [082 097 3461] tebogot.mogotloane@labour.gov.za of Andries Tshabalala [082 306 6701] andries.tshabalala@labour.gov.za of Bibi Ndlovu [072 339 7369] bibi.ndlovu@labour.gov.za 

                  NOORD-KAAP: Bulelani Gwabeni [072 215 7580] bulelani.gwabeni@labour.gov.za

                  GAUTENG

                  • Johannesburg/ Carletonville/ Roodepoort/ Sandton/ Randburg/ Soweto/ Maponya Processing Office
                  • Peter Godongwana [082 883 7553] peter.godongwana@labour.gov.za of Lindiwe Sibiya [066 304 3618] lindiwe.sibiya@labour.gov.za
                  • Pretoria/ Temba/ Ga-Rankuwa/ Shoshanguve/ Atteridgeville/ Bronkhorstspruit/ Mamelodi/ Krugersdorp/ Randfontein: Sena Shangase [082 908 2158] Sena.Shangase@labour.gov.za of Ntombi Khoza [066 481 8649] Ntombi.Khoza@labour.gov.za
                  • Germiston/ Alberton/ Benoni/ Brakpan/ Kempton Park/ Vereeniging/ Vanderbijlpark/ Nigel/ Springs/ Boksburg/ Sebokeng: Gladys Sekhukhune [082 827 0210] Gladys.Sekhukhune@labour.gov.za of Nomalan Pillay [083 798 8214] Nomalan.Pillay@labour.gov.za

                  KWAZULU-NATAL

                  • Durban/ Chatsworth, Pinetown, Prospecton,Verulam/ Phoenix/ Tongaat,Port Shepstone, Stanger, Ulundi/Jozini, Richardsbay/Eshowe: Gugu Khomo [072 849 9335] gugu.khomo@labour.gov.za
                  • Durban/ Chatsworth, Pinetown, Prospecton,Verulam/ Phoenix/ Tongaat, Port Shepstone, Stanger, Ulundi/Jozini, Richardsbay/Eshowe: Simenyiwe Mchunu [066 489 0853] simenyiwe.mchunu@labour.gov.za
                  • Pietermaritzburg, Richmond, Kokstad, Estcourt, Dundee, Ladysmith, Newcastle, Vryheid: Jabu Fakazi [082 772 2821] jabu.fakazi@labour.gov.za

                  MPUMALANGA

                  • Kwamhlanga/ Middelburg/ Emalahleni: Michael Nkabinde [082 483 6435] michael.nkabinde@labour.gov.za
                  • Barberton/ Malelane/ Mashishing/ Mbombela/ Sabie: Philisiwe Mabuza [066 344 0115] philisiwe.mabuza@labour.gov.za
                  • Bethal/ Carolina/ Ermelo/ Mkhondo/ Secunda/ Standerton: Nomvula Mkhonto [066 344 0110] nomvula.mkhonto@labour.gov.za

                  NORTH WEST

                  • Mafikeng/ Lichtenburg: Marcia Mogamisi [073 032 4027] marcia.mogamisi@labour.gov.za
                  • Rustenburg: Lerato Mitambo [079 872 5770] lerato.mitambo@labour.gov.za
                  • Brits/ Mogwase: Andrew Mogonediwa [078 408 8042] andrew.mogonediwa@labour.gov.za
                  • Klerksdorp/ Potchefstroom: Dlangamandla Mabusela [078 408 8042] dlangamandla.mabusela@labour.gov.za
                  • Vryburg/ Taung/ Christiana: Olebile Phiritshwane [072 851 7488] olebile.phiritshwane@labour.gov.za

                  LIMPOPO: Ronet Landman [076 792 9676] ronet.landman@labour.gov.za 

                  Ramaphosa moedig ook Suid-Afrikaners aan om:

                  • Gereeld hul hande met seep en water vir minstens 20 sekondes te was.
                  • Hul neus en mond te bedek of in hul elmboë te nies en hoes.
                  • Kontak met enigeeen met simptome van verkoue en griep te vermy. 
                  Handige Lockdown nommers
                  • Gesinsgeweld-sentrum: 0800 428 428 of *120*7867# (gratis)
                  • Nuwe aansoeke vir UIF-voordele (soos werkloosheid, kraam, siekte en aanneming): Capet.BCP@labour.gov.za of George.BCP@labour.gov.za
                  • Departement van Arbeid: 0800 843 843
                  • Verdagte en onwettige prysstygings: 0800 141 800
                  • Hulp vir kleinsake: 0860 663 7867
                  • Departement van Binnelandse Sake: 0800 601 190
                  • Report #FakeNews: fakenewsalert@dtps@gov.za of stuur 'n Whatsapp aan 067 966 4015
                  • Sassa: 0800 60 10 11 
                  • Wes-Kaapse Departement van Maatskaplike Ontwikkeling vir navrae oor kospakkiers (Maandae tot Vrydae tussen 07:00 en 16:00): 0800 220 250.
                  • Oortreding van lockdown-regulasies in die Wes-Kaap.
                  1. Stad Kaapstad: Maj.gen. Dyantyi by 082 522 1444
                  2. Kaapse Wynland: Maj.gen. Mene by 082 216 5185
                  3. Tuinroete: Maj.gen. Reddy by 082 778 7915
                  4. Weskus: Maj.gen. Jordaan by 082 559 4666
                  5. Overberg: Brig. Heilbron by 082 8561687
                  6. Sentraal Karoo: Brig. Du Toit by 082 044 8969
                  • Besoek ook die
                  1. Suid-Afrika se Corona-virus website: sacoronavirus.co.za
                  2. Nasionale Instituut vir Oordraagbare Siektes (Nios): nicd.ac.za
                  3. Wêreldgesondheidsorganisasie (WHO): who.int/emergencies/diseases/­novel-coronavirus-2019



                  Lewer kommentaar op hierdie artikel
                  0 reaksies
                  Kommentaar is gesluit vir hierdie artikel