6 ure gelede
Corona-virus in SA
son covid-19 logo
Covid-19 Update  ~ 

VIR meer oor Covid-19 in Suid-Afrika besoek ook SAcoronavirus.

Bevestigde gevalle: 2 886 331  

Sterftes: 86 376  

Herstelsyfer: 2 743 865 

Toetse gedoen: 17 410 204 

Entstowwe toegedien: 16 358 076  

Jongste Covid-19 syfers in Suid-Afrika

Bevestigde gevalle per provinsie:

  • Gauteng: 914 455
  • KwaZulu-Natal: 507 916
  • Wes-Kaap: 506 734
  • Oos-Kaap: 288 331  
  • Vrystaat: 159 531
  • Mpumalanga: 150 075
  • Noordwes: 148 597
  • Limpopo: 121 609 
  • Noord-Kaap: 89 083
  • Onbekend: 0

Recoveries:

  • Gauteng: 892 645 
  • Wes-Kaap: 485 193 
  • KwaZulu-Natal: 468 118
  • Oos-Kaap: 267 522
  • Mpumalanga: 146 835
  • Vrystaat: 145 583
  • Noordwes: 140 407
  • Limpopo: 116 329
  • Noord-Kaap: 81 233 

Covid-19 verwante sterftes:

  • Wes-Kaap: 19 573
  • Gauteng: 19 233
  • KwaZulu-Natal: 14 638
  • Oos-Kaap: 14 602
  • Vrystaat: 6 603
  • Noordwes: 4 029
  • Limpopo: 3 949
  • Noord-Kaap: 2 148
  • Mpumalanga: 1 957
Covid-19 syfers in die Wes-Kaap

Teen 13:00 op 21 September was daar ná 2 401 578 toetse in die Wes-Kaap altesaam 516 044 bevestigde gevalle (419 meer as die vorige dag) met 19 572 sterftes en 485 193 pasiënte wat herstel het.

  • Tygerberg: 53 856 met 50 463 herstel
  • Metro-Suid: 52 510 met 49 523 herstel
  • Metro-Wes: 51 148 met 48 637 herstel
  • Metro-Oos: 47 115 met 44 265 herstel
  • Metro-Noord: 39 806 met 37 650 herstel
  • Mitchells Plain: 27 827 met 25 947 herstel
  • Klipfontein: 25 871 met 23 816 herstel
  • George: 23 759 met 22 479 herstel
  • Drakenstein: 22 823 met 21 520 herstel
  • Mosselbaai: 15 259 met 14 462 herstel
  • Khayelitsha: 14 737 met 13 711 herstel
  • Breedevallei: 12 959 met 12 166 herstel
  • Stellenbosch: 11 869 met 11 271 herstel
  • Swartland: 10 193 met 9 613 herstel
  • Overstrand: 9 308 met 8 847 herstel
  • Saldanhabaai: 8 758 met 8 222 herstel
  • Theewaterskloof: 8 541 met 8 064 herstel
  • Knysna: 7 946 met 7 488 herstel
  • Oudtshoorn: 7 933 met 7 120 herstel
  • Langeberg: 7 672 met 7 208 herstel
  • Witzenberg: 7 616 met 7 135 herstel
  • Matzikama: 5 165 met 4 805 herstel
  • Bergrivier: 5 124 met 4 787 herstel
  • Hessequa: 4 849 met 4 478 herstel
  • Bitou: 4 218 met 3 858 herstel
  • Beaufort-Wes: 3 898 met 3 576 herstel
  • Swellendam: 3 522 met 3 304 herstel
  • Agulhas: 3 218 met 2 984 herstel
  • Cederberg: 3 080  met 2 831 herstel
  • Kannaland: 1 726 met 1 615 herstel
  • Prins Albert: 720 met 674 herstel
  • Laingsburg: 567 met 516 herstel

Nie toegeken nie: 5 915 met 5 620 herstel

Bron: Wes-Kaapse regering

LEVEL-2 MOET EN MOENIES

VLAK-2 van die lockdown tree Maandag, 13 September 2021 om 00:00:01 in werking.

Enigeen wie die regulasies oortree, kan beboet word of tronkstraf van ses maande opgelê word.

Hier is wat jy mag en nie mag doen nie.

Verpligte protokol

  • Dit is verpligtend om ’n masker in die publiek en openbare vervoer, asook publieke geboue te dra.

Compliance officer

  • Besighede en sakeondernemings, privaat asook openbare sektor moet ‘n Covid-19- compliance officer aanwys wat toesig moet hou oor die streng nakoming van die maatreels in die werkplek.

Beweging van persone:

  • Almal is beperk tot hul woning van 23:00 tot 04:00, mits jy ‘n permit het om op die pad te wees vir werkdoeleindes; ’n veilidheids- of mediese noodgeval het.

Alkohol:

  • Die verkoop van drank word slegs toegelaat van 10:00 tot 18:00 van Maandae tot Vrydae. Die verkoop van drank is verbode op Saterdae, Sondae en openbare vakansiedae

Begrafnisse:

  • Slegs 50 persone mag ’n begrafnis bywoon. Alle rouklaers moet ‘n masker dra en die gesondheidsmaatreëls gehoorsaam.
  • Geen nagwake en after-tears mag gehou word nie.
  • Begrafnisse mag nie langer as 2 uur wees nie.

Byeenkomste:

  • Sosiale-, geloofs-, kulturele en politieke byeenkomste mag plaasvind.
  • Slegs 250 persone vir binne byeenkomste en 500 persone vir buite word toegelaat.

Sport:

  • Sportaktiwiteite, insluitend professionele en nie-professionele wedstryde, deur erkende sportliggame word toegelaat, wat aan streng gesondheid- en veiligheidsmaatreels moet gehoorsaam.

Uitsetting:

  • ’n Persoon mag nie vanaf hul grond of uit hul huis gesit word nie, tensy ‘n bevoegde hof so ‘n bevel gee.

Beheerde besoeke:

  • Alle besoeke aan korrektiewe sentrums, aanhoudingsfasiliteite, polisie-aanhouding, gesondheidsinstellings, behalwe om behandeling of medikasie te ontvang, is onderhewig aan streng gesondheids en veiligheidsmaatreels.

Vervoer:

  • Openbare vervoer: Busse en taxi’s mag nie meer as 70% kapasiteit vir langafstand laai nie. Kortafstand word 100% kapasiteit toegelaat.
  • ‘n Bestuurder, eienaar of operateur mag nie ‘n persoon in die voertuig sonder ‘n masker toelaat nie.
  • Internasionale reis word vanaf 1 Oktober toegelaat, met maatreëls.
  • 'n Lys van lande wat toegelaat word sal gepubliseer word,
  • Internasionale reise word slegs deur die hoofgrense of OR Tambo Internasionaal, Kaapstad Internasionaal, King Shaka Internasionaal, Lanseria Internasionaal en Kruger Mpumalanga Internasionaal toegelaat.
  • Reisigers moet 'n bewys van negatiewe corona-virus toets toon of sal op hul eie onkoste in kwarantyn geplaas word.

Alle reisigers moet die Covid-19 alert level-app aflaai.

Ekonomiese-sektor:

  • Besigheid wat oop is met meer as 100 werknemers op een vloer, moet waar dit moontlik is voorsiening maak om die aantal werknemers op enige tyd te verminder.
  • Relevante gesondheidsmaatreëls vir persone werksaam by private wonings moet nagekom word.
  • Werkgewers moet toepaslike maatreëls implementeer vir werknemers ouer as 60 of diegene met onderliggende siektes.
  • Konstruksie, vervaardiging, besigheid en finansiële dienste-maatskappye met meer as 500 werknemers moet voldoen aan die toepaslike sektor of werksplek-reëling.
  • Die aantal persone wie toegelaat word by hotelle, gastehuise, B&B, resorts mag nie meer as 50% van die beskikbare verblyf wees nie.

Spesifieke uitlatings, wat nie toegelaat word nie:

  1. Nagwake
  2. Byeenkomste na begrafnisse, insluitende "after-tears".
  3. Nagklubs.
  4. Landsgrense bly gesluit, met uitsluiting van die in regulasie 26(1).
  5. Inisiasie-praktyke.
  6. Passassierskepe vir internasionale plesier doeleindes.
  7. Bywoning van toeskouers by enige sportbyeenkomste

                  HULP MET UIF EN ANDER EISE

                  WES-KAAP

                  • Bellville: Thozama Ngonyama [082 438 6975] thozama.ngonyama@labour.gov.za
                  • Cape Town: Bhele Mzinyati [076 879 3477] bhele.mzinyati@labour.gov.za
                  • Mitchells Plain: Karen Fuller [072 560 2721] karen.fuller@labour.gov.za
                  • Paarl: Rozetta Van Wyk [082 888 3342] rozetta.vwyk@labour.gov.za
                  • Somerset West: Zulaigha Smith [082 796 1849] zulaigha.smith@labour.gov.za
                  • Vredenburg: Evril Adams-August [082 908 2173] evril.adams-august@labour.gov.za
                  • Worcester: Tembekile Hoza [082 384 1505] tembekile.hoza@labour.gov.za
                  • Beaufort West: Hlanganisa Dalasile [072 354 8659] hlanganisa.dalasile@labour.gov.za
                  • George: Timoti Nyakaza [082 806 8044] timoti.nyakaza@labour.gov.za
                  • Knysna: Sulette Cronje [082 459 9615] sulette.cronje@labour.gov.za
                  • Mossel Bay: Gerhard Janse Van Rensburg [082 294 5678] gerhard.jansevrensburg@labour.gov.za
                  • Oudtshoorn: Denver Siebritz [082 301 6447] denver.siebritz@labour.gov.za

                  OOS-KAAP

                  • Port Elizabeth / Uitenhage / Graaf Reinet / Grahamstown / Cradock: Erna Terblanche [082 800 5163] erna.terblanche@labour.gov.za
                  • East London/ King Williamstown/ Queenstown/ Aliwal North/ Fort Beaufort: Zukiswa Soldaat [066 480 0062] zukiswa.soldaat@labour.gov.za
                  • Transkei: Ntombomzi Dlova [066 480 0060] ntombomzi.dlova@labour.gov.za
                  • Welkom/ Kroonstad/ Sasolburg: Pitso Potsane [063 693 7183] pitso.potsane@labour.gov.za 0f Zinhle Mzila [083 635 2301] Zinhle.Mzila@labour.gov.za
                  • Bloemfontein/ Botshabelo/ Petrusburg/ Zastron: Tsietsi Mosothoane [076 981 0324] tsietsi.mosothoane@labour.gov.za of Corne van Nieker [082 563 2403] corne.vanniekerk@labour.gov.za
                  • Bethlehem/ Phuthaditjhaba/ Ficksburg/ Harrismith: Tebogo Mogotlane [082 097 3461] tebogot.mogotloane@labour.gov.za of Andries Tshabalala [082 306 6701] andries.tshabalala@labour.gov.za of Bibi Ndlovu [072 339 7369] bibi.ndlovu@labour.gov.za 

                  NOORD-KAAP: Bulelani Gwabeni [072 215 7580] bulelani.gwabeni@labour.gov.za

                  GAUTENG

                  • Johannesburg/ Carletonville/ Roodepoort/ Sandton/ Randburg/ Soweto/ Maponya Processing Office
                  • Peter Godongwana [082 883 7553] peter.godongwana@labour.gov.za of Lindiwe Sibiya [066 304 3618] lindiwe.sibiya@labour.gov.za
                  • Pretoria/ Temba/ Ga-Rankuwa/ Shoshanguve/ Atteridgeville/ Bronkhorstspruit/ Mamelodi/ Krugersdorp/ Randfontein: Sena Shangase [082 908 2158] Sena.Shangase@labour.gov.za of Ntombi Khoza [066 481 8649] Ntombi.Khoza@labour.gov.za
                  • Germiston/ Alberton/ Benoni/ Brakpan/ Kempton Park/ Vereeniging/ Vanderbijlpark/ Nigel/ Springs/ Boksburg/ Sebokeng: Gladys Sekhukhune [082 827 0210] Gladys.Sekhukhune@labour.gov.za of Nomalan Pillay [083 798 8214] Nomalan.Pillay@labour.gov.za

                  KWAZULU-NATAL

                  • Durban/ Chatsworth, Pinetown, Prospecton,Verulam/ Phoenix/ Tongaat,Port Shepstone, Stanger, Ulundi/Jozini, Richardsbay/Eshowe: Gugu Khomo [072 849 9335] gugu.khomo@labour.gov.za
                  • Durban/ Chatsworth, Pinetown, Prospecton,Verulam/ Phoenix/ Tongaat, Port Shepstone, Stanger, Ulundi/Jozini, Richardsbay/Eshowe: Simenyiwe Mchunu [066 489 0853] simenyiwe.mchunu@labour.gov.za
                  • Pietermaritzburg, Richmond, Kokstad, Estcourt, Dundee, Ladysmith, Newcastle, Vryheid: Jabu Fakazi [082 772 2821] jabu.fakazi@labour.gov.za

                  MPUMALANGA

                  • Kwamhlanga/ Middelburg/ Emalahleni: Michael Nkabinde [082 483 6435] michael.nkabinde@labour.gov.za
                  • Barberton/ Malelane/ Mashishing/ Mbombela/ Sabie: Philisiwe Mabuza [066 344 0115] philisiwe.mabuza@labour.gov.za
                  • Bethal/ Carolina/ Ermelo/ Mkhondo/ Secunda/ Standerton: Nomvula Mkhonto [066 344 0110] nomvula.mkhonto@labour.gov.za

                  NORTH WEST

                  • Mafikeng/ Lichtenburg: Marcia Mogamisi [073 032 4027] marcia.mogamisi@labour.gov.za
                  • Rustenburg: Lerato Mitambo [079 872 5770] lerato.mitambo@labour.gov.za
                  • Brits/ Mogwase: Andrew Mogonediwa [078 408 8042] andrew.mogonediwa@labour.gov.za
                  • Klerksdorp/ Potchefstroom: Dlangamandla Mabusela [078 408 8042] dlangamandla.mabusela@labour.gov.za
                  • Vryburg/ Taung/ Christiana: Olebile Phiritshwane [072 851 7488] olebile.phiritshwane@labour.gov.za

                  LIMPOPO: Ronet Landman [076 792 9676] ronet.landman@labour.gov.za 

                  Ramaphosa moedig ook Suid-Afrikaners aan om:

                  • Gereeld hul hande met seep en water vir minstens 20 sekondes te was.
                  • Hul neus en mond te bedek of in hul elmboë te nies en hoes.
                  • Kontak met enigeeen met simptome van verkoue en griep te vermy. 
                  Handige Lockdown nommers
                  • Gesinsgeweld-sentrum: 0800 428 428 of *120*7867# (gratis)
                  • Nuwe aansoeke vir UIF-voordele (soos werkloosheid, kraam, siekte en aanneming): Capet.BCP@labour.gov.za of George.BCP@labour.gov.za
                  • Departement van Arbeid: 0800 843 843
                  • Verdagte en onwettige prysstygings: 0800 141 800
                  • Hulp vir kleinsake: 0860 663 7867
                  • Departement van Binnelandse Sake: 0800 601 190
                  • Report #FakeNews: fakenewsalert@dtps@gov.za of stuur 'n Whatsapp aan 067 966 4015
                  • Sassa: 0800 60 10 11 
                  • Wes-Kaapse Departement van Maatskaplike Ontwikkeling vir navrae oor kospakkiers (Maandae tot Vrydae tussen 07:00 en 16:00): 0800 220 250.
                  • Oortreding van lockdown-regulasies in die Wes-Kaap.
                  1. Stad Kaapstad: Maj.gen. Dyantyi by 082 522 1444
                  2. Kaapse Wynland: Maj.gen. Mene by 082 216 5185
                  3. Tuinroete: Maj.gen. Reddy by 082 778 7915
                  4. Weskus: Maj.gen. Jordaan by 082 559 4666
                  5. Overberg: Brig. Heilbron by 082 8561687
                  6. Sentraal Karoo: Brig. Du Toit by 082 044 8969
                  • Besoek ook die
                  1. Suid-Afrika se Corona-virus website: sacoronavirus.co.za
                  2. Nasionale Instituut vir Oordraagbare Siektes (Nios): nicd.ac.za
                  3. Wêreldgesondheidsorganisasie (WHO): who.int/emergencies/diseases/­novel-coronavirus-2019



                  Lewer kommentaar op hierdie artikel
                  0 reaksies
                  Kommentaar is gesluit vir hierdie artikel