-2 ure gelede
Corona-virus in SA
son covid-19 logo
Covid-19 Update  ~ 

VIR meer oor Covid-19 in Suid-Afrika besoek ook SAcoronavirus.

Bevestigde gevalle: 1 417 537

Sterftes: 41 117

Herstelsyfer: 1 241 421

Toetse gedoen: 8 019 239

Jongste Covid-19 syfers in Suid-Afrika

Bevestigde gevalle per provinsie:

  • Gauteng: 381 574
  • KwaZulu-Natal: 304 155
  • Wes-Kaap: 265 663
  • Oos-Kaap190 526
  • Vrystaat: 74 118
  • Mpumalanga: 60 877
  • Noordwes: 54 881
  • Limpopo: 54 659
  • Noord-Kaap: 31 084
  • Onbekend: 0

Recoveries:

  • Gauteng: 354 539
  • KwaZulu-Natal: 250 195
  • Wes-Kaap: 230 390
  • Oos-Kaap: 176 771
  • Vrystaat: 61 374
  • Mpumalanga: 54 334
  • Limpopo: 47 597
  • Noordwes: 40 165
  • Noord-Kaap: 26 056

Covid-19 verwante sterftes:

  • Oos-Kaap: 10 137
  • Wes-Kaap: 9 901
  • Gauteng: 7 675
  • KwaZulu-Natal: 7 432
  • Limpopo: 1 023
  • Mpumalanga: 878
  • Noordwes: 877
  • Noord-Kaap: 551
Covid-19 syfers in die Wes-Kaap

Teen 13:00 op 25 Januarie was daar ná 1 210 421 toetse in die Wes-Kaap altesaam 262 931 bevestigde gevalle (2 542 meer as die vorige dag) met 9 899 sterftes en 230 634 pasiënte wat herstel het.

  • Tygerberg: 27 737 met 24 157 herstel
  • Metro-Suid: 27 170 met 24 154 herstel
  • Metro-Wes: 26 779 met 23 779 herstel
  • Metro-Oos: 24 454 met 21 345  herstel
  • Metro-Noord: 18 169 met 15 732 herstel
  • Mitchells Plain: 16 474 met 14 442 herstel
  • Klipfontein: 15 805 met 13 736 herstel
  • Khayelitsha: 11 839 met 10 711 herstel
  • George: 11 335 met 10 419 herstel
  • Drakenstein: 10 130 met 8 453 herstel
  • Breedevallei: 8 236 met 7 108 herstel
  • Mosselbaai: 7 050 met 6 518 herstel
  • Stellenbosch: 5 823 met 5 018 herstel
  • Witzenberg: 4 718 met 4 126 herstel
  • Knysna: 4 682 met 4 368 herstel
  • Overstrand: 4 599 met 3 974 herstel
  • Theewaterskloof: 4 442 met  3 878 herstel
  • Swartland: 4 268 met 3 597 herstel
  • Langeberg: 3 960 met 3 415 herstel
  • Oudtshoorn: 3 699 met 3 246 herstel
  • Saldanhabaai: 3 504 met 2 878 herstel
  • Bitou: 2 627 met 2 405 herstel
  • Hessequa: 1 813 met 1 652 herstel
  • Matzikama: 1 793 met 1 414 herstel
  • Beaufort-Wes: 1 759 met 1 504 herstel
  • Swellendam: 1 621 met 1 373 herstel
  • Bergrivier: 1 619 met 1 166 herstel
  • Agulhas: 1 517 met 1 268 herstel
  • Kannaland: 770 met 694 herstel
  • Cederberg: 691 met 497 herstel
  • Prins Albert: 240 met 198 herstel
  • Laingsburg: 238 met 199 herstel

Nie toegeken nie: 3 369 met 3 228 herstel

Bron: Wes-Kaapse regering

LEVEL-3 MOET EN MOENIES

VLAK-3 van die lockdown tree Dinsdag, 29 Desember 2020 om 00:00:01 in werking.

Enigeen wie die regulasies oortree, kan beboet word of tronkstraf van ses maande opgelê word.

Hier is wat jy mag en nie mag doen nie.

Beweging van persone:

Alle persone is beperk tot hul huise tussen 21:00 en 06:00 met die uitsondering van gevalle waar die persoon ‘n permit het om ‘n diens te lewer of op ‘n veiligheids- of mediese noodgeval reageer.

Verpligte protokol in die publiek:

Dit is verpligtend om 'n masker in die publiek en openbare vervoer, asook publieke gebou te dra - met 'n tronkstraf van tot 6 maande of 'n boete of albei indien jy nie een dra nie.

Begrafnisse:

Slegs 50 persone mag ‘n begrafnis bywoon met geen nagwake. Tydens ‘n begrafnis moet elke persoon ‘n masker dra en die gesondheidsmaatreëls gehoorsaam. Geen nagwake en "after-tears" mag gehou word nie.

Strande, parke en beperkings:

Strande, parke en swembaddens in die Wes-Kaap, Oos-Kaap en KwaZulu-Natal is gesluit vir die publiek.

Verkope en vervoer van alkohol:

Daar is 'n ban op die verkoop en vervoer van alkohol in die land.

Byeenkomste:

Alle social gatherings word geban. Dit sluit in politieke byeenkomste en geloofsbyeenkomste soos kerk.

Byeenkomste by cinemas, casinos, teaters, museums, galerye, biblioteke, gym en restaurante mag wel plaasvind onder strenger gesondheid-en-veiligheidsmaatreëls.

Vervoer:

• ‘n Bestuurder, eienaar of operateur mag nie ‘n persoon in die voertuig sonder ‘n masker toelaat nie

• Internasionale reis word vanaf 1 Oktober toegelaat, met maatreëls.

  • 'n Lys van lande wat toegelaat word sal gepubliseer word,
  • Internasionale reise word slegs deur die hoofgrense of OR Tambo Internasionaal, Kaapstad Internasionaal of King Shaka Internasionaal toegelaat.
  • Reisigers moet 'n bewys van negatiewe corona-virus toets toon of sal op hul eie onkoste in kwarantyn geplaas word
  • Alle reisigers moet die Covid-19 alert level-app aflaai.

Ekonomiese-sektor:

  • Besigheid wat oop is met meer as 100 werknemers op een vloer, moet waar dit moontlik is voorsiening maak om die aantal werknemers op enige tyd te verminder.
  • Relevante gesondheidsmaatreëls vir persone werksaam by private wonings moet nagekom word.
  • Werkgewers moet toepaslike maatreëls implementeer vir werknemers ouer as 60 of diegene met onderliggende siektes.
  • Konstruksie, vervaardiging, besigheid en finansiële dienste-maatskappye met meer as 500 werknemers moet voldoen aan die toepaslike sektor of werksplek-reëling.
  • Die aantal persone wie toegelaat word by hotelle, gastehuise, B&B, resorts mag nie meer as 50% van die beskikbare verblyf wees nie.
                    HULP MET UIF EN ANDER EISE

                    WES-KAAP

                    • Bellville: Thozama Ngonyama [082 438 6975] thozama.ngonyama@labour.gov.za
                    • Cape Town: Bhele Mzinyati [076 879 3477] bhele.mzinyati@labour.gov.za
                    • Mitchells Plain: Karen Fuller [072 560 2721] karen.fuller@labour.gov.za
                    • Paarl: Rozetta Van Wyk [082 888 3342] rozetta.vwyk@labour.gov.za
                    • Somerset West: Zulaigha Smith [082 796 1849] zulaigha.smith@labour.gov.za
                    • Vredenburg: Evril Adams-August [082 908 2173] evril.adams-august@labour.gov.za
                    • Worcester: Tembekile Hoza [082 384 1505] tembekile.hoza@labour.gov.za
                    • Beaufort West: Hlanganisa Dalasile [072 354 8659] hlanganisa.dalasile@labour.gov.za
                    • George: Timoti Nyakaza [082 806 8044] timoti.nyakaza@labour.gov.za
                    • Knysna: Sulette Cronje [082 459 9615] sulette.cronje@labour.gov.za
                    • Mossel Bay: Gerhard Janse Van Rensburg [082 294 5678] gerhard.jansevrensburg@labour.gov.za
                    • Oudtshoorn: Denver Siebritz [082 301 6447] denver.siebritz@labour.gov.za

                    OOS-KAAP

                    • Port Elizabeth / Uitenhage / Graaf Reinet / Grahamstown / Cradock: Erna Terblanche [082 800 5163] erna.terblanche@labour.gov.za
                    • East London/ King Williamstown/ Queenstown/ Aliwal North/ Fort Beaufort: Zukiswa Soldaat [066 480 0062] zukiswa.soldaat@labour.gov.za
                    • Transkei: Ntombomzi Dlova [066 480 0060] ntombomzi.dlova@labour.gov.za
                    • Welkom/ Kroonstad/ Sasolburg: Pitso Potsane [063 693 7183] pitso.potsane@labour.gov.za 0f Zinhle Mzila [083 635 2301] Zinhle.Mzila@labour.gov.za
                    • Bloemfontein/ Botshabelo/ Petrusburg/ Zastron: Tsietsi Mosothoane [076 981 0324] tsietsi.mosothoane@labour.gov.za of Corne van Nieker [082 563 2403] corne.vanniekerk@labour.gov.za
                    • Bethlehem/ Phuthaditjhaba/ Ficksburg/ Harrismith: Tebogo Mogotlane [082 097 3461] tebogot.mogotloane@labour.gov.za of Andries Tshabalala [082 306 6701] andries.tshabalala@labour.gov.za of Bibi Ndlovu [072 339 7369] bibi.ndlovu@labour.gov.za 

                    NOORD-KAAP: Bulelani Gwabeni [072 215 7580] bulelani.gwabeni@labour.gov.za

                    GAUTENG

                    • Johannesburg/ Carletonville/ Roodepoort/ Sandton/ Randburg/ Soweto/ Maponya Processing Office
                    • Peter Godongwana [082 883 7553] peter.godongwana@labour.gov.za of Lindiwe Sibiya [066 304 3618] lindiwe.sibiya@labour.gov.za
                    • Pretoria/ Temba/ Ga-Rankuwa/ Shoshanguve/ Atteridgeville/ Bronkhorstspruit/ Mamelodi/ Krugersdorp/ Randfontein: Sena Shangase [082 908 2158] Sena.Shangase@labour.gov.za of Ntombi Khoza [066 481 8649] Ntombi.Khoza@labour.gov.za
                    • Germiston/ Alberton/ Benoni/ Brakpan/ Kempton Park/ Vereeniging/ Vanderbijlpark/ Nigel/ Springs/ Boksburg/ Sebokeng: Gladys Sekhukhune [082 827 0210] Gladys.Sekhukhune@labour.gov.za of Nomalan Pillay [083 798 8214] Nomalan.Pillay@labour.gov.za

                    KWAZULU-NATAL

                    • Durban/ Chatsworth, Pinetown, Prospecton,Verulam/ Phoenix/ Tongaat,Port Shepstone, Stanger, Ulundi/Jozini, Richardsbay/Eshowe: Gugu Khomo [072 849 9335] gugu.khomo@labour.gov.za
                    • Durban/ Chatsworth, Pinetown, Prospecton,Verulam/ Phoenix/ Tongaat, Port Shepstone, Stanger, Ulundi/Jozini, Richardsbay/Eshowe: Simenyiwe Mchunu [066 489 0853] simenyiwe.mchunu@labour.gov.za
                    • Pietermaritzburg, Richmond, Kokstad, Estcourt, Dundee, Ladysmith, Newcastle, Vryheid: Jabu Fakazi [082 772 2821] jabu.fakazi@labour.gov.za

                    MPUMALANGA

                    • Kwamhlanga/ Middelburg/ Emalahleni: Michael Nkabinde [082 483 6435] michael.nkabinde@labour.gov.za
                    • Barberton/ Malelane/ Mashishing/ Mbombela/ Sabie: Philisiwe Mabuza [066 344 0115] philisiwe.mabuza@labour.gov.za
                    • Bethal/ Carolina/ Ermelo/ Mkhondo/ Secunda/ Standerton: Nomvula Mkhonto [066 344 0110] nomvula.mkhonto@labour.gov.za

                    NORTH WEST

                    • Mafikeng/ Lichtenburg: Marcia Mogamisi [073 032 4027] marcia.mogamisi@labour.gov.za
                    • Rustenburg: Lerato Mitambo [079 872 5770] lerato.mitambo@labour.gov.za
                    • Brits/ Mogwase: Andrew Mogonediwa [078 408 8042] andrew.mogonediwa@labour.gov.za
                    • Klerksdorp/ Potchefstroom: Dlangamandla Mabusela [078 408 8042] dlangamandla.mabusela@labour.gov.za
                    • Vryburg/ Taung/ Christiana: Olebile Phiritshwane [072 851 7488] olebile.phiritshwane@labour.gov.za

                    LIMPOPO: Ronet Landman [076 792 9676] ronet.landman@labour.gov.za 

                    Ramaphosa moedig ook Suid-Afrikaners aan om:

                    • Gereeld hul hande met seep en water vir minstens 20 sekondes te was.
                    • Hul neus en mond te bedek of in hul elmboë te nies en hoes.
                    • Kontak met enigeeen met simptome van verkoue en griep te vermy. 
                    Handige Lockdown nommers
                    • Gesinsgeweld-sentrum: 0800 428 428 of *120*7867# (gratis)
                    • Nuwe aansoeke vir UIF-voordele (soos werkloosheid, kraam, siekte en aanneming): Capet.BCP@labour.gov.za of George.BCP@labour.gov.za
                    • Departement van Arbeid: 0800 843 843
                    • Verdagte en onwettige prysstygings: 0800 141 800
                    • Hulp vir kleinsake: 0860 663 7867
                    • Departement van Binnelandse Sake: 0800 601 190
                    • Report #FakeNews: fakenewsalert@dtps@gov.za of stuur 'n Whatsapp aan 067 966 4015
                    • Sassa: 0800 60 10 11 
                    • Wes-Kaapse Departement van Maatskaplike Ontwikkeling vir navrae oor kospakkiers (Maandae tot Vrydae tussen 07:00 en 16:00): 0800 220 250.
                    • Oortreding van lockdown-regulasies in die Wes-Kaap.
                    1. Stad Kaapstad: Maj.gen. Dyantyi by 082 522 1444
                    2. Kaapse Wynland: Maj.gen. Mene by 082 216 5185
                    3. Tuinroete: Maj.gen. Reddy by 082 778 7915
                    4. Weskus: Maj.gen. Jordaan by 082 559 4666
                    5. Overberg: Brig. Heilbron by 082 8561687
                    6. Sentraal Karoo: Brig. Du Toit by 082 044 8969
                    • Besoek ook die
                    1. Suid-Afrika se Corona-virus website: sacoronavirus.co.za
                    2. Nasionale Instituut vir Oordraagbare Siektes (Nios): nicd.ac.za
                    3. Wêreldgesondheidsorganisasie (WHO): who.int/emergencies/diseases/­novel-coronavirus-2019



                    Lewer kommentaar op hierdie artikel
                    0 reaksies
                    Kommentaar is gesluit vir hierdie artikel