Gister
Corona-virus in SA
son covid-19 logo
Covid-19 Update  ~ 

VIR meer oor Covid-19 in Suid-Afrika besoek ook SAcoronavirus.

Bevestigde gevalle: 769 759

Sterftes: 20 968

Herstelsyfer: 711 195

Toetse gedoen: 5 305 343

Jongste Covid-19 syfers in Suid-Afrika

Bevestigde gevalle per provinsie:

  • Gauteng: 233 164
  • KwaZulu-Natal: 126 130
  • Wes-Kaap: 125 919
  • Oos-Kaap: 118 688
  • Vrystaat: 58 796
  • Noordwes: 34 600
  • Mpumalanga: 31 086
  • Noord-Kaap: 22 968
  • Limpopo: 18 408
  • Onbekend: 0

Recoveries:

  • Gauteng: 227 911
  • KwaZulu-Natal: 117 238
  • Wes-Kaap: 113 658
  • Oos-Kaap: 103 210
  • Vrystaat: 49 311
  • Noordwes: 32 861
  • Mpumalanga: 30 088
  • Noord-Kaap: 19 298
  • Limpopo: 17 620

Covid-19 verwante sterftes:

  • Gauteng: 4 970
  • Wes-Kaap: 4 530
  • Oos-Kaap: 4 379
  • KwaZulu-Natal: 3 309
  • Vrystaat: 1 826
  • Mpumalanga: 614
  • Noordwes: 541
  • Limpopo: 490
  • Noord-Kaap: 301
Covid-19 syfers in die Wes-Kaap

Teen 13:00 op 23 November was daar ná 744 117 toetse in die Wes-Kaap altesaam 124 715 bevestigde gevalle (453 meer as die vorige dag) met 4 530 sterftes en 113 658 pasiënte wat herstel het.

  • Tygerberg: 14 225 met 13 313 herstel
  • Metro-Oos: 11 831 met 10 937  herstel
  • Metro-Wes: 11 704  met 10 677 herstel
  • Metro-Suid: 11 237 met 10 272 herstel
  • Klipfontein: 9 964 met 9 157 herstel
  • Mitchells Plain: 9 510 met 8 884 herstel
  • Khayelitsha: 8 754 met 8 171 herstel
  • Metro-Noord: 7 534 met 7 008 herstel
  • George: 5 295 met 4 060 herstel
  • Drakenstein: 4 703 met 4 450 herstel
  • Breedevallei: 3 668 met 3 473 herstel
  • Mosselbaai: 3 068 met 2 553 herstel
  • Stellenbosch: 2 366 met 2 185 herstel
  • Knysna: 2 166 met 1 669 herstel
  • Overstrand: 1 846 met 1 741 herstel
  • Swartland: 1 814 met 1 691 herstel
  • Oudtshoorn: 1 749 met 1 525 herstel
  • Witzenberg: 1 744 met 1 628 herstel
  • Saldanhabaai: 1 555 met 1 467 herstel
  • Theewaterskloof: 1 334 met 1 216 herstel
  • Langeberg: 1 262 met 1 163 herstel
  • Bitou: 1 111 met 756 herstel
  • Beaufort-Wes: 895 met 816 herstel
  • Matzikama: 815 met 723 herstel
  • Bergrivier: 541 met 509 herstel
  • Hessequa: 452 met 387 herstel
  • Swellendam: 384 met 365 herstel
  • Agulhas: 380 met 342 herstel
  • Cederberg: 191 met 179 herstel
  • Kannaland: 150 met 145 herstel
  • Laingsburg: 144 met 136 herstel
  • Prins Albert: 39 met 36 herstel

Nie toegeken nie: 2 284 met 2 024 herstel

Bron: Wes-Kaapse regering

LEVEL-1 MOET EN MOENIES

VLAK-1 van die lockdown tree Maandag, 21 September 2020 om 00:00:01 in werking.

Enigeen wie die regulasies oortree, kan beboet word of tronkstraf van ses maande opgelê word.

Hier is wat jy mag en nie mag doen nie.

Beweging van persone:

Alle persone is beperk tot hul huise tussen 00:00 en 04:00 met die uitsondering van gevalle waar die persoon ‘n permit het om ‘n diens te lewer of op ‘n veiligheids- of mediese noodgeval reageer.

Verpligte protokol in die publiek:

Elke persoon moet 'n gesigmasker dra wanneer hulle die huis verlaat. Almal wat van openbare vervoer gebruik maak of publieke geboue en plekke binnegaan moet ‘n masker dra.

Begrafnisse:

Slegs 50 persone mag ‘n begrafnis bywoon met geen nagwake. Tydens ‘n begrafnis moet elke persoon ‘n masker dra en die gesondheidsmaatreëls gehoorsaam.

Uitsettings:

Geen uitsettings mag vir die duur van die nasionale rampstatus plaasvind nie mits ‘n hof so ‘n bevel gee.

Verkope en vervoer van alkohol:

Die verkoop van alkohol deur ‘n plek met ‘n geldige dranklisensie word toegelaat tussen 09:00 en 17:00 van Maandae tot Vrydae en nie op Saterdae, Sondae en publieke vakansiedae. Drank mag by plekke met 'n geldige dranklisensie gedrink word, maar die curfew moet gehoorsaam word.

Byeenkomste:

Alle persone wie byeenkomste bywoon moet ‘n masker dra, gesondheidsmaatreëls moet nagekom word en alle byeenkomste wat toegelaat word, word beperk tot 50% van die normale kapasiteit van die venue maar nie meer as 250 mense vir binne byeenkomste en 500 mense vir buite byeenkomste.

Byeenkomste wat toegelaat word:

  • Aanbiddingsinstellings soos kerke en moskees;
  • Begrafnisse, met GEEN nagwake;
  • Werksplek, vir werkdoeleindes;
  • Konferensies en vergaderings, vir werkdoeleindes;
  • Cinemas, met kaartjies wat aanlyn gekoop moet word;
  • Teaters, konserte en live optredes;
  • Casino’s, beperk tot nie meer as 50% van die beskikbare vloerspasie;
  • Veilings;
  • Troues;
  • Social events by die huis met nie meer as 10 besoekers;
  • Konserte en entertainments events;
  • Fiksheidsentrums en gims;
  • Sportgronde en velde;
  • Swembaddens;
  • Strande en openbare parke;
  • Museums, galerye en biblioteke;
  • Restaurante;
  • Kroeë, taverns en shebeens;
  • Persoonlike sorgdienste, soos hairdressers, skoonheidsalonne en piercing en tatoo parlours;
  • Verbly-instellings en toer-operateurs;
  • Sport-aktiwiteite, insluitende professionele en nie-professionele wedstryde wat deur erkende sportliggame gemagtig is.

Slegs die media; sekuriteit, mediese-dienste en noodsaaklike werknemers word by wedstryde toegelaat saam met die vereiste aantal spelers; wedstryd beamptes; ondersteuningspersoneel;

Geen toeskouers word by sport-wedstryde toegelaat nie

Geen internasionale sport events word toegelaat nie.

‘n Wetstoepasser moet waar ‘n byeenkoms die regulasies oortree die persone opdrag gee om te verdaag. Indien enigeen weier mag stappe geneem word om sulke individue te arresteer.

Plekke wat toe bly vir die publiek is:

• Nagklubs

• Manlike- en vrouelike inisiasiepraktyke is ook verbode

• Alle besoeke deur lede van die publiek aan

  • korrektiewe sentrums;
  • polisie-selle;
  • gesondheidsfasiliteite, behalwe vir behandeling of medikasie
  • Residensiële fasiliteite vir ouer-persone

Vervoer:

• Lang-afstand is ‘n trip van 200km of meer.

• Busse en taxi’s mag nie meer as 70% van die kapasiteit vir langafstand vervoer nie en 100% kapasiteit vir ‘n trip wat nie langafstand is nie

• ‘n Bestuurder, eienaar of operateur mag nie ‘n persoon in die voertuig sonder ‘n masker toelaat nie

• Internasionale reis word vanaf 1 Oktober toegelaat, met maatreëls.

  • 'n Lys van lande wat toegelaat word sal gepubliseer word,
  • Internasionale reise word slegs deur die hoofgrense of OR Tambo Internasionaal, Kaapstad Internasionaal of King Shaka Internasionaal toegelaat.
  • Reisigers moet 'n bewys van negatiewe corona-virus toets toon of sal op hul eie onkoste in kwarantyn geplaas word
  • Alle reisigers moet die Covid-19 alert level-app aflaai.

Ekonomiese-sektor:

  • Besigheid wat oop is met meer as 100 werknemers op een vloer, moet waar dit moontlik is voorsiening maak om die aantal werknemers op enige tyd te verminder.
  • Relevante gesondheidsmaatreëls vir persone werksaam by private wonings moet nagekom word.
  • Werkgewers moet toepaslike maatreëls implementeer vir werknemers ouer as 60 of diegene met onderliggende siektes.
  • Konstruksie, vervaardiging, besigheid en finansiële dienste-maatskappye met meer as 500 werknemers moet voldoen aan die toepaslike sektor of werksplek-reëling.
                    HULP MET UIF EN ANDER EISE

                    WES-KAAP

                    • Bellville: Thozama Ngonyama [082 438 6975] thozama.ngonyama@labour.gov.za
                    • Cape Town: Bhele Mzinyati [076 879 3477] bhele.mzinyati@labour.gov.za
                    • Mitchells Plain: Karen Fuller [072 560 2721] karen.fuller@labour.gov.za
                    • Paarl: Rozetta Van Wyk [082 888 3342] rozetta.vwyk@labour.gov.za
                    • Somerset West: Zulaigha Smith [082 796 1849] zulaigha.smith@labour.gov.za
                    • Vredenburg: Evril Adams-August [082 908 2173] evril.adams-august@labour.gov.za
                    • Worcester: Tembekile Hoza [082 384 1505] tembekile.hoza@labour.gov.za
                    • Beaufort West: Hlanganisa Dalasile [072 354 8659] hlanganisa.dalasile@labour.gov.za
                    • George: Timoti Nyakaza [082 806 8044] timoti.nyakaza@labour.gov.za
                    • Knysna: Sulette Cronje [082 459 9615] sulette.cronje@labour.gov.za
                    • Mossel Bay: Gerhard Janse Van Rensburg [082 294 5678] gerhard.jansevrensburg@labour.gov.za
                    • Oudtshoorn: Denver Siebritz [082 301 6447] denver.siebritz@labour.gov.za

                    OOS-KAAP

                    • Port Elizabeth / Uitenhage / Graaf Reinet / Grahamstown / Cradock: Erna Terblanche [082 800 5163] erna.terblanche@labour.gov.za
                    • East London/ King Williamstown/ Queenstown/ Aliwal North/ Fort Beaufort: Zukiswa Soldaat [066 480 0062] zukiswa.soldaat@labour.gov.za
                    • Transkei: Ntombomzi Dlova [066 480 0060] ntombomzi.dlova@labour.gov.za
                    • Welkom/ Kroonstad/ Sasolburg: Pitso Potsane [063 693 7183] pitso.potsane@labour.gov.za 0f Zinhle Mzila [083 635 2301] Zinhle.Mzila@labour.gov.za
                    • Bloemfontein/ Botshabelo/ Petrusburg/ Zastron: Tsietsi Mosothoane [076 981 0324] tsietsi.mosothoane@labour.gov.za of Corne van Nieker [082 563 2403] corne.vanniekerk@labour.gov.za
                    • Bethlehem/ Phuthaditjhaba/ Ficksburg/ Harrismith: Tebogo Mogotlane [082 097 3461] tebogot.mogotloane@labour.gov.za of Andries Tshabalala [082 306 6701] andries.tshabalala@labour.gov.za of Bibi Ndlovu [072 339 7369] bibi.ndlovu@labour.gov.za 

                    NOORD-KAAP: Bulelani Gwabeni [072 215 7580] bulelani.gwabeni@labour.gov.za

                    GAUTENG

                    • Johannesburg/ Carletonville/ Roodepoort/ Sandton/ Randburg/ Soweto/ Maponya Processing Office
                    • Peter Godongwana [082 883 7553] peter.godongwana@labour.gov.za of Lindiwe Sibiya [066 304 3618] lindiwe.sibiya@labour.gov.za
                    • Pretoria/ Temba/ Ga-Rankuwa/ Shoshanguve/ Atteridgeville/ Bronkhorstspruit/ Mamelodi/ Krugersdorp/ Randfontein: Sena Shangase [082 908 2158] Sena.Shangase@labour.gov.za of Ntombi Khoza [066 481 8649] Ntombi.Khoza@labour.gov.za
                    • Germiston/ Alberton/ Benoni/ Brakpan/ Kempton Park/ Vereeniging/ Vanderbijlpark/ Nigel/ Springs/ Boksburg/ Sebokeng: Gladys Sekhukhune [082 827 0210] Gladys.Sekhukhune@labour.gov.za of Nomalan Pillay [083 798 8214] Nomalan.Pillay@labour.gov.za

                    KWAZULU-NATAL

                    • Durban/ Chatsworth, Pinetown, Prospecton,Verulam/ Phoenix/ Tongaat,Port Shepstone, Stanger, Ulundi/Jozini, Richardsbay/Eshowe: Gugu Khomo [072 849 9335] gugu.khomo@labour.gov.za
                    • Durban/ Chatsworth, Pinetown, Prospecton,Verulam/ Phoenix/ Tongaat, Port Shepstone, Stanger, Ulundi/Jozini, Richardsbay/Eshowe: Simenyiwe Mchunu [066 489 0853] simenyiwe.mchunu@labour.gov.za
                    • Pietermaritzburg, Richmond, Kokstad, Estcourt, Dundee, Ladysmith, Newcastle, Vryheid: Jabu Fakazi [082 772 2821] jabu.fakazi@labour.gov.za

                    MPUMALANGA

                    • Kwamhlanga/ Middelburg/ Emalahleni: Michael Nkabinde [082 483 6435] michael.nkabinde@labour.gov.za
                    • Barberton/ Malelane/ Mashishing/ Mbombela/ Sabie: Philisiwe Mabuza [066 344 0115] philisiwe.mabuza@labour.gov.za
                    • Bethal/ Carolina/ Ermelo/ Mkhondo/ Secunda/ Standerton: Nomvula Mkhonto [066 344 0110] nomvula.mkhonto@labour.gov.za

                    NORTH WEST

                    • Mafikeng/ Lichtenburg: Marcia Mogamisi [073 032 4027] marcia.mogamisi@labour.gov.za
                    • Rustenburg: Lerato Mitambo [079 872 5770] lerato.mitambo@labour.gov.za
                    • Brits/ Mogwase: Andrew Mogonediwa [078 408 8042] andrew.mogonediwa@labour.gov.za
                    • Klerksdorp/ Potchefstroom: Dlangamandla Mabusela [078 408 8042] dlangamandla.mabusela@labour.gov.za
                    • Vryburg/ Taung/ Christiana: Olebile Phiritshwane [072 851 7488] olebile.phiritshwane@labour.gov.za

                    LIMPOPO: Ronet Landman [076 792 9676] ronet.landman@labour.gov.za 

                    Ramaphosa moedig ook Suid-Afrikaners aan om:

                    • Gereeld hul hande met seep en water vir minstens 20 sekondes te was.
                    • Hul neus en mond te bedek of in hul elmboë te nies en hoes.
                    • Kontak met enigeeen met simptome van verkoue en griep te vermy. 
                    Handige Lockdown nommers
                    • Gesinsgeweld-sentrum: 0800 428 428 of *120*7867# (gratis)
                    • Nuwe aansoeke vir UIF-voordele (soos werkloosheid, kraam, siekte en aanneming): Capet.BCP@labour.gov.za of George.BCP@labour.gov.za
                    • Departement van Arbeid: 0800 843 843
                    • Verdagte en onwettige prysstygings: 0800 141 800
                    • Hulp vir kleinsake: 0860 663 7867
                    • Departement van Binnelandse Sake: 0800 601 190
                    • Report #FakeNews: fakenewsalert@dtps@gov.za of stuur 'n Whatsapp aan 067 966 4015
                    • Sassa: 0800 60 10 11 
                    • Wes-Kaapse Departement van Maatskaplike Ontwikkeling vir navrae oor kospakkiers (Maandae tot Vrydae tussen 07:00 en 16:00): 0800 220 250.
                    • Oortreding van lockdown-regulasies in die Wes-Kaap.
                    1. Stad Kaapstad: Maj.gen. Dyantyi by 082 522 1444
                    2. Kaapse Wynland: Maj.gen. Mene by 082 216 5185
                    3. Tuinroete: Maj.gen. Reddy by 082 778 7915
                    4. Weskus: Maj.gen. Jordaan by 082 559 4666
                    5. Overberg: Brig. Heilbron by 082 8561687
                    6. Sentraal Karoo: Brig. Du Toit by 082 044 8969
                    • Besoek ook die
                    1. Suid-Afrika se Corona-virus website: sacoronavirus.co.za
                    2. Nasionale Instituut vir Oordraagbare Siektes (Nios): nicd.ac.za
                    3. Wêreldgesondheidsorganisasie (WHO): who.int/emergencies/diseases/­novel-coronavirus-2019



                    Lewer kommentaar op hierdie artikel
                    0 reaksies
                    Kommentaar is gesluit vir hierdie artikel