8 dae gelede
Corona-virus in SA
son covid-19 logo
Covid-19 Update  ~ 

VIR meer oor Covid-19 in Suid-Afrika besoek ook SAcoronavirus.

Bevestigde gevalle: 2 383 490

Sterftes: 70 018

Herstelsyfer: 2 169 452

Toetse gedoen: 14 587 196

Entstowwe toegedien: 6 613 704 

Jongste Covid-19 syfers in Suid-Afrika

Bevestigde gevalle per provinsie:

  • Gauteng: 844 746
  • KwaZulu-Natal: 386 217
  • Wes-Kaap: 383 425
  • Oos-Kaap: 223 935
  • Vrystaat: 126 542
  • Noordwes: 124 115
  • Mpumalanga: 120 632
  • Limpopo: 108 343
  • Noord-Kaap: 65 535
  • Onbekend: 0

Recoveries:

  • Gauteng: 795 422
  • KwaZulu-Natal: 354 304
  • Wes-Kaap: 337 665
  • Oos-Kaap: 205 080
  • Vrystaat: 108 895
  • Mpumalanga: 111 894
  • Noordwes: 98 837
  • Limpopo: 97 970
  • Noord-Kaap: 59 385

Covid-19 verwante sterftes:

  • Gauteng: 16 436
  • Wes-Kaap: 14 656
  • Oos-Kaap: 12 618
  • KwaZulu-Natal: 11 335
  • Vrystaat: 5 636
  • Limpopo: 3 114
  • Noordwes: 2 881
  • Mpumalanga: 1 653
  • Noord-Kaap: 1 689
Covid-19 syfers in die Wes-Kaap

Teen 13:00 op 27 Julie was daar ná 1 990 064 toetse in die Wes-Kaap altesaam 388 800 bevestigde gevalle (1 864 meer as die vorige dag) met 14 655 sterftes en 340 541 pasiënte wat herstel het. 

Tygerberg: 39 908 met 34 747 herstel
Metro-Suid: 39 741 met 35 052 herstel
Metro-Wes: 39 204 met 35 093 herstel
Metro-Oos: 35 799 met 31 558 herstel
Metro-Noord: 28 210 met 24 669 herstel
Mitchells Plain: 22 038 met 19 080 herstel
Klipfontein: 20 835 met 18 074 herstel
Drakenstein: 17 388 met 15 078 herstel
George: 18 336 met 15 152 herstel
Khayelitsha: 13 006 met 11 932 herstel
Breedevallei: 10 987 met 9 986 herstel
Mosselbaai: 11 526 met 10 032 herstel
Stellenbosch: 9 228 met 8 179 herstel
Overstrand: 7 400 met 6 579 herstel
Witzenberg: 5 818 met 5 270 herstel
Swartland: 7 394 met 6 235 herstel
Knysna: 6 172 met 5 512 herstel
Theewaterskloof: 5 745 met 5 151 herstel
Saldanhabaai: 6 156 met 5 276 herstel
Langeberg: 5 425 met 4 762 herstel
Oudtshoorn: 5 160 met 4 428 herstel
Bitou: 3 238 met 2 994 herstel
Matzikama: 2 990 met 2 669 herstel
Bergrivier: 3 209 met 2 700 herstel
Hessequa: 2 913 met 2 370 herstel
Beaufort-Wes: 2 601 met 2 039 herstel
Swellendam: 2 713 met 2 395 herstel
Agulhas: 2 122 met 1 775 herstel
Cederberg: 1 470 met 1 152 herstel
Kannaland: 1 202 met 1 022 herstel
Laingsburg: 337 met 284 herstel
Prins Albert: 399 met 304 herstel

Nie toegeken nie: 5 639 met 4 593 herstel

Bron: Wes-Kaapse regering 

LEVEL-1 MOET EN MOENIES

VLAK-4 van die lockdown tree Maandag, 12 Julie 2021 om 00:00:01 in werking.

Enigeen wie die regulasies oortree, kan beboet word of tronkstraf van ses maande opgelê word.

Hier is wat jy mag en nie mag doen nie.

Verpligte protokol

  • Dit is verpligtend om ’n masker in die publiek en openbare vervoer, asook publieke geboue te dra.

Compliance officer

  • Besighede en sakeondernemings, privaat asook openbare sektor moet ‘n Covid-19- compliance officer aanwys wat toesig moet hou oor die streng nakoming van die maatreels in die werkplek.

Beweging van persone:

  • Almal is beperk tot hul woning van 21:00 tot 04:00, mits jy ‘n permit het om op die pad te wees vir werkdoeleindes; ’n veilidheids- of mediese noodgeval het.

Alkohol:

  • Die verkoop en verspreiding van drank is verbode

Sluiting van skole:

  • Skole en tersiere-instellings sal gesluit wees vir kontakklasse.
  • Kleuterskole bly oop.

Begrafnisse:

  • Slegs 50 persone mag ’n begrafnis bywoon. Alle rouklaers moet ‘n masker dra en die gesondheidsmaatreëls gehoorsaam.
  • Geen nagwake en after-tears mag gehou word nie.
  • Begrafnisse mag nie langer as 2 uur wees nie.

Byeenkomste:

  • Alle byeenkomste word verbied, behalwe begrafnisse; by ’n werkplek, of wanneer jy goedere en dienste koop of verkry.
  • Geen sosiale-, geloofs-, kulturele of politieke byeenkomste mag plaasvind nie.

Sport:

  • Sportaktiwiteite, insluitend professionele en nie-professionele wedstryde, deur erkende sportliggame word toegelaat, wat aan streng gesondheid- en veiligheidsmaatreels moet gehoorsaam.

Uitsetting:

  • ’n Persoon mag nie vanaf hul grond of uit hul huis gesit word nie, tensy ‘n bevoegde hof so ‘n bevel gee.

Plekke gesluit vir die publiek:

  • Enige plek wat normaalweg oop is vir die publiek waar godsdienstige, kulturele, vermaak en ontspanningsaktiwiteite aangebied word is gesluit.

Beheerde besoeke:

  • Alle besoeke aan korrektiewe sentrums, aanhoudingsfasiliteite, polisie-aanhouding, gesondheidsinstellings, behalwe om behandeling of medikasie te ontvang, is onderhewig aan streng gesondheids en veiligheidsmaatreels.

Vervoer:

  • Openbare vervoer: Busse en taxi’s mag nie meer as 70% kapasiteit vir langafstand laai nie. Kortafstand word 100% kapasiteit toegelaat.
  • ‘n Bestuurder, eienaar of operateur mag nie ‘n persoon in die voertuig sonder ‘n masker toelaat nie.
  • Internasionale reis word vanaf 1 Oktober toegelaat, met maatreëls.
  • 'n Lys van lande wat toegelaat word sal gepubliseer word,
  • Internasionale reise word slegs deur die hoofgrense of OR Tambo Internasionaal, Kaapstad Internasionaal, King Shaka Internasionaal, Lanseria Internasionaal en Kruger Mpumalanga Internasionaal toegelaat.
  • Reisigers moet 'n bewys van negatiewe corona-virus toets toon of sal op hul eie onkoste in kwarantyn geplaas word.

Alle reisigers moet die Covid-19 alert level-app aflaai.

Ekonomiese-sektor:

  • Besigheid wat oop is met meer as 100 werknemers op een vloer, moet waar dit moontlik is voorsiening maak om die aantal werknemers op enige tyd te verminder.
  • Relevante gesondheidsmaatreëls vir persone werksaam by private wonings moet nagekom word.
  • Werkgewers moet toepaslike maatreëls implementeer vir werknemers ouer as 60 of diegene met onderliggende siektes.
  • Konstruksie, vervaardiging, besigheid en finansiële dienste-maatskappye met meer as 500 werknemers moet voldoen aan die toepaslike sektor of werksplek-reëling.
  • Die aantal persone wie toegelaat word by hotelle, gastehuise, B&B, resorts mag nie meer as 50% van die beskikbare verblyf wees nie.

Spesifieke uitlatings, wat nie toegelaat word nie:

  1. Nagwake
  2. Byeenkomste na begrafnisse, insluitende "after-tears".
  3. Alle sosiale byeenkomste
  4. Politieke byeenkomste en tradisionele gemeenskapsvergaderings.
  5. Nagklubs.
  6. Grondgrense bly gesluit, met uitsluiting van die in regulasie 26(1).
  7. Inisiasie-praktyke.
  8. Passassierskepe vir internasionale plesier doeleindes.
  9. Bywoning van toeskouers by enige sportbyeenkomste

                  HULP MET UIF EN ANDER EISE

                  WES-KAAP

                  • Bellville: Thozama Ngonyama [082 438 6975] thozama.ngonyama@labour.gov.za
                  • Cape Town: Bhele Mzinyati [076 879 3477] bhele.mzinyati@labour.gov.za
                  • Mitchells Plain: Karen Fuller [072 560 2721] karen.fuller@labour.gov.za
                  • Paarl: Rozetta Van Wyk [082 888 3342] rozetta.vwyk@labour.gov.za
                  • Somerset West: Zulaigha Smith [082 796 1849] zulaigha.smith@labour.gov.za
                  • Vredenburg: Evril Adams-August [082 908 2173] evril.adams-august@labour.gov.za
                  • Worcester: Tembekile Hoza [082 384 1505] tembekile.hoza@labour.gov.za
                  • Beaufort West: Hlanganisa Dalasile [072 354 8659] hlanganisa.dalasile@labour.gov.za
                  • George: Timoti Nyakaza [082 806 8044] timoti.nyakaza@labour.gov.za
                  • Knysna: Sulette Cronje [082 459 9615] sulette.cronje@labour.gov.za
                  • Mossel Bay: Gerhard Janse Van Rensburg [082 294 5678] gerhard.jansevrensburg@labour.gov.za
                  • Oudtshoorn: Denver Siebritz [082 301 6447] denver.siebritz@labour.gov.za

                  OOS-KAAP

                  • Port Elizabeth / Uitenhage / Graaf Reinet / Grahamstown / Cradock: Erna Terblanche [082 800 5163] erna.terblanche@labour.gov.za
                  • East London/ King Williamstown/ Queenstown/ Aliwal North/ Fort Beaufort: Zukiswa Soldaat [066 480 0062] zukiswa.soldaat@labour.gov.za
                  • Transkei: Ntombomzi Dlova [066 480 0060] ntombomzi.dlova@labour.gov.za
                  • Welkom/ Kroonstad/ Sasolburg: Pitso Potsane [063 693 7183] pitso.potsane@labour.gov.za 0f Zinhle Mzila [083 635 2301] Zinhle.Mzila@labour.gov.za
                  • Bloemfontein/ Botshabelo/ Petrusburg/ Zastron: Tsietsi Mosothoane [076 981 0324] tsietsi.mosothoane@labour.gov.za of Corne van Nieker [082 563 2403] corne.vanniekerk@labour.gov.za
                  • Bethlehem/ Phuthaditjhaba/ Ficksburg/ Harrismith: Tebogo Mogotlane [082 097 3461] tebogot.mogotloane@labour.gov.za of Andries Tshabalala [082 306 6701] andries.tshabalala@labour.gov.za of Bibi Ndlovu [072 339 7369] bibi.ndlovu@labour.gov.za 

                  NOORD-KAAP: Bulelani Gwabeni [072 215 7580] bulelani.gwabeni@labour.gov.za

                  GAUTENG

                  • Johannesburg/ Carletonville/ Roodepoort/ Sandton/ Randburg/ Soweto/ Maponya Processing Office
                  • Peter Godongwana [082 883 7553] peter.godongwana@labour.gov.za of Lindiwe Sibiya [066 304 3618] lindiwe.sibiya@labour.gov.za
                  • Pretoria/ Temba/ Ga-Rankuwa/ Shoshanguve/ Atteridgeville/ Bronkhorstspruit/ Mamelodi/ Krugersdorp/ Randfontein: Sena Shangase [082 908 2158] Sena.Shangase@labour.gov.za of Ntombi Khoza [066 481 8649] Ntombi.Khoza@labour.gov.za
                  • Germiston/ Alberton/ Benoni/ Brakpan/ Kempton Park/ Vereeniging/ Vanderbijlpark/ Nigel/ Springs/ Boksburg/ Sebokeng: Gladys Sekhukhune [082 827 0210] Gladys.Sekhukhune@labour.gov.za of Nomalan Pillay [083 798 8214] Nomalan.Pillay@labour.gov.za

                  KWAZULU-NATAL

                  • Durban/ Chatsworth, Pinetown, Prospecton,Verulam/ Phoenix/ Tongaat,Port Shepstone, Stanger, Ulundi/Jozini, Richardsbay/Eshowe: Gugu Khomo [072 849 9335] gugu.khomo@labour.gov.za
                  • Durban/ Chatsworth, Pinetown, Prospecton,Verulam/ Phoenix/ Tongaat, Port Shepstone, Stanger, Ulundi/Jozini, Richardsbay/Eshowe: Simenyiwe Mchunu [066 489 0853] simenyiwe.mchunu@labour.gov.za
                  • Pietermaritzburg, Richmond, Kokstad, Estcourt, Dundee, Ladysmith, Newcastle, Vryheid: Jabu Fakazi [082 772 2821] jabu.fakazi@labour.gov.za

                  MPUMALANGA

                  • Kwamhlanga/ Middelburg/ Emalahleni: Michael Nkabinde [082 483 6435] michael.nkabinde@labour.gov.za
                  • Barberton/ Malelane/ Mashishing/ Mbombela/ Sabie: Philisiwe Mabuza [066 344 0115] philisiwe.mabuza@labour.gov.za
                  • Bethal/ Carolina/ Ermelo/ Mkhondo/ Secunda/ Standerton: Nomvula Mkhonto [066 344 0110] nomvula.mkhonto@labour.gov.za

                  NORTH WEST

                  • Mafikeng/ Lichtenburg: Marcia Mogamisi [073 032 4027] marcia.mogamisi@labour.gov.za
                  • Rustenburg: Lerato Mitambo [079 872 5770] lerato.mitambo@labour.gov.za
                  • Brits/ Mogwase: Andrew Mogonediwa [078 408 8042] andrew.mogonediwa@labour.gov.za
                  • Klerksdorp/ Potchefstroom: Dlangamandla Mabusela [078 408 8042] dlangamandla.mabusela@labour.gov.za
                  • Vryburg/ Taung/ Christiana: Olebile Phiritshwane [072 851 7488] olebile.phiritshwane@labour.gov.za

                  LIMPOPO: Ronet Landman [076 792 9676] ronet.landman@labour.gov.za 

                  Ramaphosa moedig ook Suid-Afrikaners aan om:

                  • Gereeld hul hande met seep en water vir minstens 20 sekondes te was.
                  • Hul neus en mond te bedek of in hul elmboë te nies en hoes.
                  • Kontak met enigeeen met simptome van verkoue en griep te vermy. 
                  Handige Lockdown nommers
                  • Gesinsgeweld-sentrum: 0800 428 428 of *120*7867# (gratis)
                  • Nuwe aansoeke vir UIF-voordele (soos werkloosheid, kraam, siekte en aanneming): Capet.BCP@labour.gov.za of George.BCP@labour.gov.za
                  • Departement van Arbeid: 0800 843 843
                  • Verdagte en onwettige prysstygings: 0800 141 800
                  • Hulp vir kleinsake: 0860 663 7867
                  • Departement van Binnelandse Sake: 0800 601 190
                  • Report #FakeNews: fakenewsalert@dtps@gov.za of stuur 'n Whatsapp aan 067 966 4015
                  • Sassa: 0800 60 10 11 
                  • Wes-Kaapse Departement van Maatskaplike Ontwikkeling vir navrae oor kospakkiers (Maandae tot Vrydae tussen 07:00 en 16:00): 0800 220 250.
                  • Oortreding van lockdown-regulasies in die Wes-Kaap.
                  1. Stad Kaapstad: Maj.gen. Dyantyi by 082 522 1444
                  2. Kaapse Wynland: Maj.gen. Mene by 082 216 5185
                  3. Tuinroete: Maj.gen. Reddy by 082 778 7915
                  4. Weskus: Maj.gen. Jordaan by 082 559 4666
                  5. Overberg: Brig. Heilbron by 082 8561687
                  6. Sentraal Karoo: Brig. Du Toit by 082 044 8969
                  • Besoek ook die
                  1. Suid-Afrika se Corona-virus website: sacoronavirus.co.za
                  2. Nasionale Instituut vir Oordraagbare Siektes (Nios): nicd.ac.za
                  3. Wêreldgesondheidsorganisasie (WHO): who.int/emergencies/diseases/­novel-coronavirus-2019



                  Lewer kommentaar op hierdie artikel
                  0 reaksies
                  Kommentaar is gesluit vir hierdie artikel