2 maande gelede
Corona-virus in SA
covid19,coronavirus
Foto ter illustrasie  ~ Getty Images

Vir meer oor Covid-19 in Suid-Afrika besoek ook SAcoronavirus

29 240 bevestigde gevalle - 611 dood
CORONA-VIRUS IN SUID-AFRIKA

Bevestigde gevalle per provinsie:

  • Wes-Kaap: 18 906
  • Gauteng: 3 583
  • Oos-Kaap: 3 583
  • KwaZulu-Natal: 2 428
  • Vrystaat: 231
  • Limpopo: 170
  • Noordwes: 143
  • Mpumalanga: 112
  • Noord-Kaap: 52
  • Nie toegeken nie: 32

Recoveries:

  • Wes-Kaap: 9 830
  • Gauteng: 2 019
  • Oos-Kaap: 1 700
  • KwaZulu-Natal: 1 180
  • Vrystaat: 124
  • Limpopo: 97
  • Mpumalanga: 67
  • Noordwes: 45
  • Noord-Kaap: 31

Covid-19 verwante sterftes:

  • Wes-Kaap: 437
  • Oos-Kaap: 80
  • KwaZulu-Natal: 50
  • Gauteng: 31
  • Vrystaat: 8
  • Limpopo: 3
  • Noord-Kaap: 1
  • Noordwes: 1
Covid-19 syfers in die Wes-Kaap

TEEN 13:00 op 30 Mei was daar in die Wes-Kaap 19 460 bevestigde gevalle (1 110 meer as die vorige dag) met 472 sterftes en 10 508 pa­siënte wat herstel het.

  • Tygerberg: 2 930 met 1 779 herstel
  • Khayelitsha: 2 511 met 1 588 herstel
  • Klipfontein: 2 395 met 1 244 herstel
  • Metro-Suid: 2 231 met 1 015 herstel
  • Metro-Wes: 1 894 met 1 108 herstel
  • Mitchells Plain: 1 870 met 1 051 herstel
  • Metro-Oos: 1 807 met 999 herstel
  • Metro-Noord: 1 207 met 687 herstel
  • Drakenstein: 589 met 177 herstel
  • Witzenberg: 252 met 203 herstel
  • Breedevallei: 219 met 52 herstel
  • Stellenbosch: 182 met 76 herstel
  • Swartland: 78 met 29 herstel
  • Saldanhabaai: 71 met 15 herstel
  • George: 67 met 23 herstel
  • Theewaterskloof: 58 met 17 herstel
  • Knysna: 53 met 28 herstel
  • Overstrand: 44 met 26 herstel
  • Bergrivier: 35 met 20 herstel
  • Mosselbaai: 30 met 22 herstel
  • Langeberg: 17 met 5 herstel
  • Bitou: 15 met 11 herstel
  • Hessequa: 12 met 9 herstel
  • Swellendam: 12 met 6 herstel
  • Oudtshoorn: 9 met 3 herstel
  • Agulhas: 8 met 2 herstel
  • Beaufort-Wes: 4
  • Cederberg: 4
  • Matzikama: 2

Nie toegeken nie: 853 met 312 herstel

Bron: Wes-Kaapse regering

Covid-19 syfers in die Oos-Kaap

Teen 22:00 op 29 Mei was daar in die Oos-Kaap 3 583 bevestigde gevalle met 80 sterftes en 1 700 pasiënte wat herstel het.

  • Nelson Mandelabaai-distrik: 1 093 met 634 herstel
  • Buffalo City-distrik: 1 071 met 521 herstel
  • OR Tambo-distrik: 580 met 111 herstel
  • Chris Hani-distrik: 408 met 201 herstel
  • Amathole-distrik: 128 met 45 herstel
  • Sarah Baartman-distrik: 94 met 29 herstel
  • Alfred Nzo-distrik: 36 met 26 herstel
  • Joe Gqabi-distrik: 20 met 8 herstel

Nie toegeken nie: 153 met 125 herstel

Bron: Oos-Kaapse regering

Pres. Cyril Ramaphosa het Sondag (15 Maart) maatreëls aangekondig om te help teen die verspreiding van die coronavirus, Covid-19. Dit sluit in:
  • Om 'n nasionale ramp aan te kondig.
  • 'n Reisverbod te plaas op besoekers van hoë-risiko lande soos Italië, Iran, Suid-Korea, Spanje, Duitsland, Amerika, Brittanje en China.
  • Aan te raai dat niemand nie-belangrike reise onderneem per lug, spoorweë, taxi's of met busse nie.
  • Byeenkomste te verbied waar 100 mense of meer is.
  • Massavieringe van opkomende nasionale dae soos Menseregtedag en ander regeringsbyeenkomste is gekanselleer.
  • Skole sluit vanaf Woensdag, 18 Maart en sal toe wees tot na Paasnaweek.
  • Besoeke na alle tronke is onmiddellik vir die volgende 30 dae opgeskort.
LEVEL 4 MOET EN MOENIES

BEWEGING:

  • Jy moet 'n lapmasker dra wanneer jy uitgaan.
  • Streng higiëne en fisieke-afstand moet nagekom word.
  • Geen reis tussen provinsies nie, slegs indien jy moet terugkeer vir werk en met 'n permit van jou maatskappy of in uitsluitlike omstandighede soos begrafnisse (met 'n permit) of as noodsaaklike diens.
  • Oefening word onder streng openbare gesondheidsvoorwaardes toegelaat maar geen gyms en ander georganiseerde aktiwiteite. 
  • 'n Streng curfew sal vantoepassing wees vanaf 20:00 tot 05:00.

PRODUKTE WAT GEKOOP KAN WORD EN DIENSTE BESKIKBAAR:

  • Kosprodukte, insluitende nie-alkoholiese-drankies en dierekos;
  • Verkoop van warm gekookte kos, slegs vir huisaflewering;
  • Toiletpapier, sanitêre-produkte en kondome;
  • Hand sanitiser, seep, huishoudelike skoonmaakprodute en persoonlike beskermde-toerusting;
  • Babaprodukte
  • Winterklere, beddegoed, mediese voorrade, petrol, steenkool, hout en tabak.
  • Hardeware voorrade vir gekwalifiseerde handelaars, slegs vir noodherstelwerk by huise;
  • Persoonlike ICT-toerusting, insluitende computers, selfone en ander kantoor-toerusting wat by die huis benodig word

VERVAARDIGING 

  • Vervaardiging van produkte wat onder vlak 4 verkoop word, tensy anders aangewys;
  • 50% van staff by vervaardiging van skryfbehoeftes, sement, boumateriaal, motorvervaardiging, winterklere, beddegoed en verwaringstoestelle.
  • 20% van staff in ander vervaardigingssektore wat mag oop wees.

ANDER REËLS WAT TOEGELAAT WORD:

  • Inwoon-huishulpe en ondersteuning vir level 4 werkers
  • Vervoer van noodsaaklike goedere,
  • E-hailing en openbare vervoer maar onder streng voorwaardes.
  • Noodmotorherstelwerk, asook noodherstelwerk deur loodgieters, elektrisiëns, glad en dakmakers,
  • Voesellandbou en –dienste; uitvoerprodukte, asook noodsaaklike visserye en noodsaaklike oes- en stoorbedrywighede.
  • Sover moontlik moet die wie kan vanaf die huis werk;
  • Ondersteuning aan level 4 dienste, wat insluit huur van motors en toerusting;
  • Onder streng maatreëls ook privaatsekuriteit, call centres en noodsaaklike finansiële dienste
WAT NIE TOEGELAAT WORD NIE
  • GEEN travel tussen provinsies, behalwe ter ondersteuning aan level 4-dienste;
  • GEEN internasionale travel nie;
  • GEEN konserte, teaters, cinemas en ander byeenkomste nie;
  • BEPERKTE oefening
  • GEEN gym
  • GEEN lug of seereise nie
  • GEEN alkohol nie

HULP MET UIF EN ANDER EISE

WES-KAAP

  • Bellville: Thozama Ngonyama [082 438 6975] thozama.ngonyama@labour.gov.za
  • Cape Town: Bhele Mzinyati [076 879 3477] bhele.mzinyati@labour.gov.za
  • Mitchells Plain: Karen Fuller [072 560 2721] karen.fuller@labour.gov.za
  • Paarl: Rozetta Van Wyk [082 888 3342] rozetta.vwyk@labour.gov.za
  • Somerset West: Zulaigha Smith [082 796 1849] zulaigha.smith@labour.gov.za
  • Vredenburg: Evril Adams-August [082 908 2173] evril.adams-august@labour.gov.za
  • Worcester: Tembekile Hoza [082 384 1505] tembekile.hoza@labour.gov.za
  • Beaufort West: Hlanganisa Dalasile [072 354 8659] hlanganisa.dalasile@labour.gov.za
  • George: Timoti Nyakaza [082 806 8044] timoti.nyakaza@labour.gov.za
  • Knysna: Sulette Cronje [082 459 9615] sulette.cronje@labour.gov.za
  • Mossel Bay: Gerhard Janse Van Rensburg [082 294 5678] gerhard.jansevrensburg@labour.gov.za
  • Oudtshoorn: Denver Siebritz [082 301 6447] denver.siebritz@labour.gov.za

OOS-KAAP

  • Port Elizabeth / Uitenhage / Graaf Reinet / Grahamstown / Cradock: Erna Terblanche [082 800 5163] erna.terblanche@labour.gov.za
  • East London/ King Williamstown/ Queenstown/ Aliwal North/ Fort Beaufort: Zukiswa Soldaat [066 480 0062] zukiswa.soldaat@labour.gov.za
  • Transkei: Ntombomzi Dlova [066 480 0060] ntombomzi.dlova@labour.gov.za
  • Welkom/ Kroonstad/ Sasolburg: Pitso Potsane [063 693 7183] pitso.potsane@labour.gov.za 0f Zinhle Mzila [083 635 2301] Zinhle.Mzila@labour.gov.za
  • Bloemfontein/ Botshabelo/ Petrusburg/ Zastron: Tsietsi Mosothoane [076 981 0324] tsietsi.mosothoane@labour.gov.za of Corne van Nieker [082 563 2403] corne.vanniekerk@labour.gov.za
  • Bethlehem/ Phuthaditjhaba/ Ficksburg/ Harrismith: Tebogo Mogotlane [082 097 3461] tebogot.mogotloane@labour.gov.za of Andries Tshabalala [082 306 6701] andries.tshabalala@labour.gov.za of Bibi Ndlovu [072 339 7369] bibi.ndlovu@labour.gov.za 

NOORD-KAAP: Bulelani Gwabeni [072 215 7580] bulelani.gwabeni@labour.gov.za

GAUTENG

  • Johannesburg/ Carletonville/ Roodepoort/ Sandton/ Randburg/ Soweto/ Maponya Processing Office
  • Peter Godongwana [082 883 7553] peter.godongwana@labour.gov.za of Lindiwe Sibiya [066 304 3618] lindiwe.sibiya@labour.gov.za
  • Pretoria/ Temba/ Ga-Rankuwa/ Shoshanguve/ Atteridgeville/ Bronkhorstspruit/ Mamelodi/ Krugersdorp/ Randfontein: Sena Shangase [082 908 2158] Sena.Shangase@labour.gov.za of Ntombi Khoza [066 481 8649] Ntombi.Khoza@labour.gov.za
  • Germiston/ Alberton/ Benoni/ Brakpan/ Kempton Park/ Vereeniging/ Vanderbijlpark/ Nigel/ Springs/ Boksburg/ Sebokeng: Gladys Sekhukhune [082 827 0210] Gladys.Sekhukhune@labour.gov.za of Nomalan Pillay [083 798 8214] Nomalan.Pillay@labour.gov.za

KWAZULU-NATAL

  • Durban/ Chatsworth, Pinetown, Prospecton,Verulam/ Phoenix/ Tongaat,Port Shepstone, Stanger, Ulundi/Jozini, Richardsbay/Eshowe: Gugu Khomo [072 849 9335] gugu.khomo@labour.gov.za
  • Durban/ Chatsworth, Pinetown, Prospecton,Verulam/ Phoenix/ Tongaat, Port Shepstone, Stanger, Ulundi/Jozini, Richardsbay/Eshowe: Simenyiwe Mchunu [066 489 0853] simenyiwe.mchunu@labour.gov.za
  • Pietermaritzburg, Richmond, Kokstad, Estcourt, Dundee, Ladysmith, Newcastle, Vryheid: Jabu Fakazi [082 772 2821] jabu.fakazi@labour.gov.za

MPUMALANGA

  • Kwamhlanga/ Middelburg/ Emalahleni: Michael Nkabinde [082 483 6435] michael.nkabinde@labour.gov.za
  • Barberton/ Malelane/ Mashishing/ Mbombela/ Sabie: Philisiwe Mabuza [066 344 0115] philisiwe.mabuza@labour.gov.za
  • Bethal/ Carolina/ Ermelo/ Mkhondo/ Secunda/ Standerton: Nomvula Mkhonto [066 344 0110] nomvula.mkhonto@labour.gov.za

NORTH WEST

  • Mafikeng/ Lichtenburg: Marcia Mogamisi [073 032 4027] marcia.mogamisi@labour.gov.za
  • Rustenburg: Lerato Mitambo [079 872 5770] lerato.mitambo@labour.gov.za
  • Brits/ Mogwase: Andrew Mogonediwa [078 408 8042] andrew.mogonediwa@labour.gov.za
  • Klerksdorp/ Potchefstroom: Dlangamandla Mabusela [078 408 8042] dlangamandla.mabusela@labour.gov.za
  • Vryburg/ Taung/ Christiana: Olebile Phiritshwane [072 851 7488] olebile.phiritshwane@labour.gov.za

LIMPOPO: Ronet Landman [076 792 9676] ronet.landman@labour.gov.za 

Ramaphosa moedig ook Suid-Afrikaners aan om:

  • Gereeld hul hande met seep en water vir minstens 20 sekondes te was.
  • Hul neus en mond te bedek of in hul elmboë te nies en hoes.
  • Kontak met enigeeen met simptome van verkoue en griep te vermy. 
Handige Lockdown nommers
  • Gesinsgeweld-sentrum: 0800 428 428 of *120*7867# (gratis)
  • Nuwe aansoeke vir UIF-voordele (soos werkloosheid, kraam, siekte en aanneming): Capet.BCP@labour.gov.za of George.BCP@labour.gov.za
  • Departement van Arbeid: 0800 843 843
  • Verdagte en onwettige prysstygings: 0800 141 800
  • Hulp vir kleinsake: 0860 663 7867
  • Departement van Binnelandse Sake: 0800 601 190
  • Report #FakeNews: fakenewsalert@dtps@gov.za of stuur 'n Whatsapp aan 067 966 4015
  • Sassa: 0800 60 10 11 
  • Wes-Kaapse Departement van Maatskaplike Ontwikkeling vir navrae oor kospakkiers (Maandae tot Vrydae tussen 07:00 en 16:00): 0800 220 250.
  • Oortreding van lockdown-regulasies in die Wes-Kaap.
  1. Stad Kaapstad: Maj.gen. Dyantyi by 082 522 1444
  2. Kaapse Wynland: Maj.gen. Mene by 082 216 5185
  3. Tuinroete: Maj.gen. Reddy by 082 778 7915
  4. Weskus: Maj.gen. Jordaan by 082 559 4666
  5. Overberg: Brig. Heilbron by 082 8561687
  6. Sentraal Karoo: Brig. Du Toit by 082 044 8969
  • Besoek ook die
  1. Suid-Afrika se Corona-virus website: sacoronavirus.co.za
  2. Nasionale Instituut vir Oordraagbare Siektes (Nios): nicd.ac.za
  3. Wêreldgesondheidsorganisasie (WHO): who.int/emergencies/diseases/­novel-coronavirus-2019
covid19
Covid-19 lockdown regulasies

Lewer kommentaar op hierdie artikel
0 reaksies
Lewer kommentaar
Kommentaar 0 oorblywende karakters