3 maande gelede
Hier is die 2020 SAFTA-benoemings
safta
Die 14de SAFTA's vind volgende maand plaas.  ~ 

DIE benoemdes vir die 2020 Suid-Afrikaanse film en televisie-toekennings is Vrydagoggend aangekondig.Die 14de SAFTA’s, soos dit bekendstaan, word op 28 Maart gehou. Suid-Afrika se goue horing, soos dit alom bekend is, vier die kreatiewe uitnemendheid in die plaaslike film en televisie bedryf. 

Die benoemdes is

Beste Fliek: 
  • • Die Verhaal van Racheltjie de Beer
  • • Fiela se Kind
  • • Poppie Nongena
Beste Kortfliek
  • • Die Begrafnis
  • • Joko Ya Hao
  • • The Letter Reader
Beste Regisseur: Dokumentêr
  • • Buddha in Africa - Nicole Schafer
  • • Dying for Gold - Catherine Meyburgh and Richard Pakleppa
  • • The Fun's Not Over - The James Phillips Story - Michael Cross
Beste Dokumentêr
  • • Buddha in Africa - Thinking Strings Media
  • • Dying for Gold - Breathe Films
  • • Sound of Masks - Lionfish Productions
  • • The Fun's Not Over - The James Phillips Story - Rogue Productions
Beste Regisseur: Fliek
  • • Fiela se Kind - Brett Michael Innes
  • • Knuckle City- Jahmil X.T. Qubeka
  • • Poppie Nongena - Christiaan Olwagen
Beste Aktrise: Fliek
  • • Sandra Prinsloo – Irene in Die Seemeeu
  • • Zenobia Kloppers – Fiela Komoetie in Fiela se Kind
  • • Clementine Zitha – Poppie Nongena in Poppie Nongena
Beste Akteur: Fliek
  • • Albert Bakker Pretorius – Konstant in Die Seemeeu
  • • Johannes Stephanus Bam – Herman de Beer in Die Verhaal van Racheltjie de Beer
  • • Bongile Mantsai – Dudu Nyakama in Knuckle City
Beste Ondersteunende Aktrise: Fliek
  • • Cintaine Schutte – Masha in Die Seemeeu
  • • Anna Mart van der Merwe – Antoinette Swanepoel in Poppie Nongena
  • • Elize Dunster – Lidie in Skemerson (Sun, Cry, Moon)
Beste Ondersteunende Akteur: Fliek
  • • Wayne van Rooyen – Selling Komoetie in Fiela se Kind
  • • Patrick Ndlovu – Bra Pat in Knuckle City
  • • Thembekile Komani – Duke Nyakama in Knuckle City
Beste Scriptwriting: Fliek
  • • Fiela se Kind – Brett Michael Innes
  • • Knuckle City – Jahmil X.T. Qubeka
  • • Poppie Nongena – Christiaan Olwagen & Susan Botha
Beste Regisseur: Telenovela
  • • Arendsvlei - Denny Miller, Roxanne Blaise, Mandilakhe Yengo and Darryl Fuchs
  • • Isibaya - Yamakela Phiwokuhle Mkhanzi, Lehlogonolo Moropane and Sthembiso Mathenjwa
  • • Isithembiso - Zeno Petersen, Itumeleng Mohlabane and Lufuno Nekhabambe
  • • The River - Ferry Jele, Catharine Cooke, Zolani Phakade and Johnny Barbuzano
Beste Telenovela
  • • Arendsvlei
  • • Isibaya
  • • The River
Beste Aktrise: Telenovela
  • • Crystal Donna Roberts – Janice Cupido, Arendsvlei
  • • Leleti Khanyile – MaZulu, Imbewu
  • • Sindi Dlathu – Lindiwe Dlamini, The River
Beste Akteur: Telenovela
  • • Roberto Kyle Meyer – Lee-Roy Foster, Arendsvlei
  • • Hamilton Dhlamini – Banzi, Isithembiso
  • • Presley Chweneyagae – Thuso Mokoena, The River
Beste Ondersteunende Aktrise: Telenovela
  • • Lerato Mvelase – Samkelo in Isibaya
  • • Linda Sebezo – Lillian Nyandeni in Isibaya
  • • Mary-Anne Barlow – Gail in The River
Beste Ondersteunende Akteur: Telenovela
  • • Aubrey Poo – Fenyang in Isibaya
  • • Lawrence Maleka – Zolani in The River
  • • Loyiso MacDonald – Kagiso in The Queen
Beste Scriptwriting: Telenovela
  • • The River
  • • The Queen
  • • Arendsvlei
  • • Giyani-Land of Blood
Beste Regisseur: TV Sepie
  • • Binnelanders - Danie Joubert
  • • Rhythm City - Eric Mogale
  • • Scandal! - Chris Beasley, Sanele Zulu,Tsakani Mongwe and Sphamandla Ngcobo
Beste TV Sepie
  • • Rhythm City
  • • Scandal!
  • • Suidooster
Beste Aktrise: Sepie
  • • Mapula Mafole – Mapula in Rhythm City
  • • Denise Newman – Bridgette Jacobs in Suidooster
  • • Baby Cele Maloka – Gabisile in Uzalo
Beste Akteur: Sepie
  • • Nathaniel Ramabulana – Tenda Mudau in Muvhango
  • • Jamie Bartlett – David Genaro in Rhythm City
  • • Bongile Mantsai – Mthunzi Mayiza in Scandal
Beste Ondersteunende Aktrise: TV Sepie
  • • Xolile Tshabalala – Senamile Maseko, Muvhango
  • • Petronella Tshuma - Pearl, Rhythm City
  • • Kgomotso Christopher – Yvonne, Scandal!
Best Supporting Actor - TV Sepie
  • • Ben Kruger - Okkie Ferreira, Binnelanders
  • • Mncedisi Shabangu – Khulekani, Rhythm City
  • • Ivan Abrahams – Pastor Ronald, Suidooster
Best Scriptwriting: Sepie
  • • Getroud met Rugby
  • • Rhythm City
  • • Scandal!
Beste Regisseur: TV Drama
  • • Dwaalster - Jaco Bouwer
  • • Lockdown Season 4 - Mandla Ngcongwane
  • • The Republic - Johnny Barbuzano and Rea Rangaka
Beste TV Drama
  • • Lockdown Season 4
  • • Spreeus
  • • The Republic
Beste Aktrise: TV Drama
  • • Dawn King – MaZet in Lockdown Season 4
  • • Zola Nombona – Monde in Lockdown Season 4
  • • Florence Masebe – Lufuno in The Republic
Beste Akteur: TV Drama
  • • Wiseman Mncube – Jama in eHostela
  • • Robert Hobbs – Gary in The Girl From St Agnes
  • • Warren Masemola – Thabang in The Republic
Beste Ondersteunende Aktrise: TV Drama
  • • Brenda Ngxoli – Nomonde in iThemba
  • • Lorcia Cooper – Tyson in Lockdown Season 4
  • • Pamela Nomvete – Deborah in Lockdown Season 4
Beste Ondersteunende Akteur: TV Drama
  • • Deon Lotz – Albertus Kriel in Die Byl
  • • Hlomla Dandala – Vice President in The Republic
  • • Seputla Sebogodi – Moses in The Republic
Beste Scriptwriting: TV-drama
  • • Lockdown Season 4
  • • The Girl from St Agnes
  • • The Republic
Beste Kinderprogram
  • • Disney Cookabout
  • • Hectic on 3
  • • Jabu's Jungle
  • • Words and Numbers Series 9
Beste Kompetisie-realiteitsprogram
  • • Kokkedoor
  • • Nedbank Ke Yona Team Search 2019
  • • Ultimate Braai Master
  • • Ultimate House VibeBeste Structured of Docu-realiteitsprogram
  • • Durban Beach Rescue season 2
  • • Living The Dream With Somizi Season 4
  • • The Big Secret Season 2
Beste Internasionale formaatprogram
  • • Celebrity Game Night S1
  • • Survivor SA: Island of Secrets
  • • YO! MTV RAPS (SA): Season 1
Beste Feite en Opvoedkundige-program
  • • Made in Africa: The Ties That Bind Us
  • • Op Seer Se Spoor - Episode 3 "Netta"
  • • Yobe S2Beste Aktualiteitsprogram
  • • Carte Blanche HD, TX 14 JULY 2019
  • • Dying for Diamonds
  • • Work HazardsBeste verskeidenheidsprogram
  • • Die Ware Naarheid
  • • Gospel Classics
  • • Mooi
Beste Jeugprogram
  • • MTV Shuga Down South 2
  • • MTV Shuga Down South 2 - In Real Life
  • • Teenagers on a mission - Game RangingBeste Vermaakprogram
  • • Emo 30 Jaar In Musiek
  • • Live Amp
  • • Noot vir Noot S44
  • • Best Lifestyle Programme
  • • Dit Proe Soos Huis
  • • Elders: Japan
  • • Klankbord Season 1
  • • Beste Gemaak vir TV Fliek
  • • Droomman
  • • Stillenag
  • • TIRO
Beste Studente Fliek
  • • Anthem
  • • Moya
  • • Tidal

Lewer kommentaar op hierdie artikel
0 reaksies
Lewer kommentaar
Kommentaar 0 oorblywende karakters